قیمت ماهی سرخو

قیمت ماهی سرخو به چه عواملی بستگی دارد؟

زمانی که صحبت از خرید ماهی می شود، همه افراد به قیمت توجه می کنند. در حقیقت این عدد است که می تواند تمایزها را به وجود آورد. اما واقعاً عوامل تأثیر گذار بر قیمت ماهی سرخو چیست؟

آیا تنها محل فروش یا مکان صید تأثیر گذار است؟ در ادامه این مقاله سعی خواهیم کرد که بیشتر در این باره برایتان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

قیمت ماهی سرخو

همواره تازه بودن یا نبودن عاملی اصلی در قیمت خواهد بود. البته واقعیت این است که این مورد تنها عامل نخواهد بود و موارد مختلف دیگری نیز تأثیر گذار است. به طور کلی یک ماهی وقتی صید می شود، دارای قیمت بالاتر است و این به علت تازگی است. در حالی که در طولانی مد کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد.

این نکته را نیز باید بیان کرد که دو محصول مشابه، در صورتی که یکی یخ زده باشد، باعث خواهد شد که قیمتی پایین تر داشته باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که این ماهی ها هر چقدر تازه تر باشند، در قسمت آب شش به رنگ ورتی هستند و هر چه بگذرد، به رنگ قهوه ای تغییر رنگ خواهد داد.

قیمت ماهی سرخو به چه عواملی بستگی دارد؟

در ادامه برخی از عوامل مهم دیگر به شرح زیر خواهد بود که تأثیر به سزایی در خرید خواهد داشت.

تأثیر صید در قیمت ماهی سرخو

وقتی صحبت از صید می شود، در حقیقت با چند حالت روبرو خواهید شد که هر کدام می تواند تفاوت های قیمتی را رقم بزنند، اما واقعاً چرا؟ مگر ماهی این صید با صید دیگر متفاوت است؟ جواب مسلماً بله است. شاید نوع یکسان باشد، اما کیفیت متمایز است.

صید به 3 صورت خواهد بود. این حالات به صورت کشتی، لنج و قایق است. در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.

کشتی

وقتی صحبت از این نوع وسایل می شود، باید چند نکته را در نظر گرفت. اول از همه اینکه این موارد در تناژ بالا کار کرده و اقدام به حمل مقدار زیادی بار خواهند کرد. این حجم بار چند مزیت و عیب دارد.

اولین مورد این است که از دستگاه هایی با حجم بالا این کار انجام شده که می تواند تعداد صید زیادی را انجام دهد. البته این میزان در هنگام جمع آوری تا زمان انتقال به بندر روی هم هستند و موجب فشار آمدن به ماهی ها و همچنین گاهی له شدنشان می شود. از طرفی دیگر ممکن است که موارد نا مرغوب و مریض در این بین باشد.

با تمام این تفاسیر، شاید میزان آسیب اولیه در هنگام جمع آوری تا حدودی کم باشد، اما تا بندر مرغوبیت اولیه را قطعاً از دست خواهد داد. قیمت ماهی سرخو در این حالت عموماً پایین است و به کارخانه های تن یا برخی بازارهای بزرگ ارسال خواهد شد.

قیمت ماهی سرخو به چه عواملی بستگی دارد؟
لنج

در این مورد، اقدام به جمع آوری ماهی توسط تور خواهند کرد. این حالت چند مشکل خواهد داشت. اول از همه کیفیت صید است. در حقیقت قادر نیستید که آن را تمیز دهید. از طرفی دیگر این محصول امکان دارد در فشار قرار گرفته و فرمم ظاهری خود را از دست دهد.

حال با توجه به له شدن یا نشدن و نحوه صید در لنج قیمت ماهی سرخو متمایز است. البته این نکته را باید بیان کرد که نگهداری خیلی بهتر است و امکان خراب شدن یا کاهش کیفیت در طول فرایند بسیار کم خواهد بود.

قایق

عموماً این حالت دسترنجی کم، اما بسیار با کیفیت دارد. به علت آنکه ماهی در تور نبوده و زیاد دست و پا نمی زند، به راحتی قابل استفاده خواهد بود. این حالت، عموماً با قلاب رخ می دهد یا تور ماهیگیری است. قادر هستید که در این روش اقدام به خرید باکیفیت ترین نوع کنید.

حمل و نقل

شاید تا به اینجا در مورد نوع انتقال ماهی برایتان صحبت کرده باشیم. در حقیقت قیمت ماهی سرخو تنها به صید بستگی ندارد و زمانی که نسبت به حمل و نقل آن اقدام می کنید، هزینه متفاوتی خواهد داشت. در حقیقت همواره در محل صید ارزان ترین قیمت است و هر چقدر حمل و نقل اتفاق می افتد گران تر می شود.

این تغییر قیمتی تا کیلویی 2 برابر قیمت صید می تواند افزایش پیدا کند. البته بهتر است که این نکته را مدنظر قرار دهید که نوع انتقال نیز مهم است. گاهی به علت عدم مسیر زمینی که ارزان ترین نوع حمل و نقل است، می تواند گران تر رخ دهد. البته برای انتقال از جنوب کشور به شمال، دیگر زمینی صرف نخواهد کرد و مسیر هوایی بهترین گزینه خواهد بود.

در حمل و نقل مسیر کوتاه به طور خلاصه باید ابتدا مسیر را در نظر بگیرید. سپس بعد از مسیر باید اقدام به در نظر گرفتن هزینه ها کنید. از طرفی با توجه به مصرفی بودن و امکان خراب شدن کالا، نمی توان از هر نوع ماشینی برای انتقال استفاده کرد و باید حتماً یخچال دار باشد.

قیمت ماهی سرخو به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع فروش

مورد بعدی که اهمیت بسیار زیادی در مورد قیمت ماهی سرخو دارد، موضوع نحوه فروش است. در حقیقت اگر بخواهید به صورت کنسرو آن را تهیه کنید، بیشترین هزینه را باید پرداخت کنید. مورد بعدی موضوع بسته بندی شده است که در فروشگاه ها مشاهده می کنید.

این دو حالت باعث افزوده شدن هزینه تولید و همچنین موضوع بسته بندی و هزینه های جاری دیگر خواهد بود. بهتر است که در مورد تاریخ انقضا در هنگام خرید به خوبی تحقیق کنید.

نوع سومی که می توانید خرید کنید، حالت باز یا همان کیلویی از مغازه خواهد بود. در این حالت که ارزان ترین میزان است، باید کمی سختی بکشید. این سختی به خاطر انتخاب درست است. شاید این کار برایتان در اوایل سخت باشد، اما امکان پذیر خواهد بود.

کیفیت

با تمامی این تفاسیر، کیفیت محصول نیز در قیمت ماهی سرخو تأثیر گذار است. صحبت از کیفیت مجموعه فرایند است. فرایندی که از صید آغاز می شود و تا مرحله رسیدن دست مشتری ادامه خواهد داشت. حواستان باشد که این کیفیت عاملی تأثیر گذار است. از دیگر موارد مهم زمان صید است. سعی کنید که محصولی بخرید که کمترین میزان فاصله از خرید را داشته باشد.

ابعاد ماهی

در حقیقت ماهی با توجه به ابعادش، می تواند تفاوت قیمت را به وجود آورد. قیمت ماهی سرخو بیشتر خواهد بود، هر چقدر که ابعادش بزرگ تر باشد. حواستان باشد که عموماً در هنگام پخت، هر چقدر کوچک تر باشد، خوشمزه تر خواهد بود.

قیمت ماهی سرخو به چه عواملی بستگی دارد؟

سخن آخر

در اینجا قیمت ماهی سرخو را مورد بحث قرار دادیم. پارامترهای مختلفی را برایتان معرفی کردیم. این موارد به صورتی است که برخی در اختیارتان خواهد بود. یعنی می توانید خودتان انتخاب کنید که از چه کیفیتی استفاده کنید.

شاید انتخاب حالت کیلویی کمی سخت تر از بسته بندی باشد، اما از نظر قیمتی بسیار ارزان تر و به صرفه تر خواهد بود. این ماهی استخوان بسیار کمی خواهد داشت.

البته اگر به بازار خرید نزدیک هستید، از این شانس برخور دار هستید که خریدی دست اول و بسیار تازه داشته باشید.

Source: www.tandfonline.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.