کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی


همه چیز درباره آنچوی:

ماهی آنچوی که بیشتر در دریای سیاه، مرمره و مدیترانه یافت می شود، ماهی آب شور است.  بارها توسط متخصصان گفته می شود که چنین ماهی محبوبی از نظر سلامتی انتخاب بسیار خوبی است و فواید زیادی دارد.

فواید آنچوی چیست؟

    یکی از مهم ترین فواید ماهی آنچوی این است که از نظر امگا 3، یعنی اسیدهای چرب ضروری، یک نوع ماهی بسیار غنی است. اسیدهای چرب امگا 3 از جمله موادی هستند که بدن به خصوص از نظر سلامت قلب و مغز به آن نیاز دارد. امگا 3 که از بیماری های قلبی پیشگیری می کند و با کلسترول بد مبارزه می کند، از رشد مغز کودکان نیز حمایت می کند.

    ماهی آنچوی ماهی غنی از پروتئین است. 100 گرم ماهی آنچوی حاوی نیمی از پروتئین مورد نیاز روزانه یک بزرگسال است. پروتئین به ویژه در رشد کودک موثر است، زیرا در تشکیل و ترمیم بافت های جدید نقش دارد.

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

    آنچوی غذایی است که حاوی طیف گسترده ای از ویتامین ها است. بسیار غنی از ویتامین های B2، B12، D، E و K است. زمانی که ماهی آنچوی از نظر ارزش غذایی بررسی می شود، یکی از ماهی هایی است که حاوی بیشترین ویتامین B3 است. B3 نوعی ویتامین است که متابولیسم را تنظیم می کند و از نظر سلامت مغز بسیار موثر است، فراموشی را کاهش می دهد و به عنوان سپری در برابر بیماری آلزایمر عمل می کند. 100 گرم آنچوی تقریباً تمام نیاز روزانه ویتامین B3 را تامین می کند.

کالری و ارزش غذایی آنچوی:

ماهی آنچوی ماهی کم کالری اما سرشار از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین است. این ویژگی ها آن را به گزینه ای ایده آل برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند تبدیل می کند. پروتئین موجود در آنچوی اشتها را کاهش می دهد و احساس سیری می دهد. یک مطالعه نشان داده است که صبحانه های پر پروتئین میزان هورمون گرسنگی را کاهش داده و تخلیه معده را سخت تر می کند. همچنین مشاهده شده است که یک رژیم غذایی 12 هفته ای با پروتئین بالا میزان کاهش وزن را دو برابر می کند.

با توجه به اینکه 100 گرم آنچوی تنها 130 کالری دارد و حاوی مقدار زیادی پروتئین است، می توان آنچوی را یک غذای رژیمی بسیار لذیذ دانست. زیرا روغن خود آنچوی تنها 5 درصد است و از روغن های بسیار مفید برای بدن مانند امگا 3 تشکیل شده است.

زمانی که آنچوی از نظر کالری مورد بررسی قرار می گیرد، با توجه به روش های پخت و مواد افزوده شده متفاوت است:

 • 100گرم آنچوی پخته شده به روش بخارپز در فر 80 کیلو کالری
 • 100 گرم ماهی در تابه 680 کیلو کالری
 • آنچوی دودی 97 کیلو کالری
 • آنچوی پلو حاوی 334 کیلو کالری است.

آنچوی را چگونه تمیز کنیم؟ ساده ترین روش تمیز کردن

     چند تکنیک وجود دارد تا یاد بگیرید چگونه آنچوی را مرحله به مرحله تمیز کنید و قسمت های خوراکی این ماهی زیبا را هدر ندهید:

 • ابتدا آنچوی را با سر بالا در کف دست خود بگیرید و با کمک دست یا چاقو سر آنها را جدا کنید.
 • محتویات را با فشار بسیار آرام با انگشت اشاره از بدن ماهی به سمت قسمت دم خارج کنید.
 • اگر می خواهید استخوان آن را جدا کنید، ماهی  را از وسط نصف کنید.
 • بدون آسیب رساندن به ماهی، استخوان را به آرامی از گوشت جدا کنید.
 • پس از اتمام ، ماهی ها را مدتی در آب نمک بگذارید تا تمیز شوند و سپس دوباره آنها را زیر آب جاری بشویید.
 • در این مرحله ماهی شما آماده طبخ است.

آنچوی چگونه باید مصرف شود؟ توصیه های سالم

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

 • مصرف آنچوی به طور مرتب و هفته ای دو بار توصیه می شود. مصرف منظم آنچوی سلامت قلب را بهبود می بخشد.
 • از کلسترول بد محافظت می کند و با آن مبارزه می کند. نیاز به ویتامین های A، B1، B2 و D را که بدن به خصوص در فصل زمستان بیشتر به آن نیاز دارد، برطرف می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
 • از جمله ماهی های کوچکی است که توصیه می شود با استخوان  مصرف شود. مقدار بالای کلسیم و فسفر موجود در استخوان ماهی برای سلامت استخوان بسیار مهم است. برای کسانی که مشکل پوکی استخوان دارند مصرف آنچوی همراه با استخوان آن مفید است.
 • فشردن لیمو در حین تهیه و مصرف آنچوی میزان امگا 3 موجود در ماهی را در بدن افزایش می دهد. علاوه بر این، از آنجایی که پخت بیش از حد آنچوی باعث از بین رفتن پروتئین می شود، درست است که آنها را کم پخته و کمی آبدار بگذارید. سالم ‌ترین روش‌هایی که برای پخت آنچوی توصیه می‌شود، بخارپز کردن، کباب کردن، یا پختن در فر است.
 • در پایان شایان ذکر است که؛ اگر رنگ قرمز در قسمت پایین سر آنچوی غالب باشد نشان دهنده بیات بودن آن است و قطعاً نباید این ماهی ها را مصرف کرد.  

فصل آنچوی چه زمانی است؟

ویژگی های فصلی بر طعم، کیفیت و کمیت ماهی تأثیر می گذارد. برخی از ماهی ها در ماه های خاص فراوان تر هستند. هر ماهی یک فاصله تقویمی خاص دارد که در آن روغن می اندازند و البته طعم ماهی روغن کاری شده بیشتر می شود. به طور کلی، ماهی های روغنی را کبابی می کنند، در حالی که ماهی بدون چربی سرخ می شوند. مهم ترین نکته ای که در خرید ماهی باید به آن توجه کنید تازه بودن ماهی است. ماهی تازه دارای پوست کشیده، چشمان روشن، آبشش قرمز، دم صاف و فلس های تنگ است. پس از وجود این شرایط، مهم ترین نکته ای که در خرید ماهی باید به آن توجه کرد، انتخاب بر اساس تقویم ماهی است.

در هر ماه از سال بر میزان، کیفیت و میزان روغن گونه های مختلف ماهی در دریاها افزوده می شود. آنچوی که توسط افراد با هر سطح درآمدی مصرف می شود، از جمله سوالاتی است که به طور مکرر به ذهن خطور می کند که در چه فصلی باید مصرف شود. ماهی آنچویی که با سرد شدن هوا به سطح دریا می آید و مقدار و میزان روغن آن افزایش می یابد، ماهی ضروری آذرماه است. وقتی دسامبر فرا می رسد، فصل آنچوی به ذهن می رسد.

قیمت آنچوی چقدر است؟

آنچوی که یکی از پرمصرف ترین غذاهای دریایی  است، غذایی است که با قیمت هایش از دستور کار خارج نمی شود. کسانی که عاشق و مصرف کننده آنچوی هستند قیمت آنچوی را از نزدیک دنبال می کنند. تغییرات آب و هوا بر قیمت غذاهای دریایی تاثیر می گذارد. ماهی آنچوی که یکی از غذاهای ضروری سفره هاست یکی از گونه های ماهی است که به شدت تحت تاثیر این تغییر قرار می گیرد.

زمانی که هوا کم تر از حد نرمال فصلی است، ماهی آنچویی که به دنبال آب سرد است به آب های سرد تا عمق 40 تا 45 متری فرار می کند. این نیز باعث کاهش طعمه می شود. از طرفی کم بودن ماهی روی ماهی تاثیر منفی می گذارد و باعث می شود که ماهی آنچوی با قیمت بالا به فروش برسد. با افزایش میزان شکار، قیمت آنچوی نیز به همین نسبت کاهش می یابد. 

چگونه آنچوی را سرخ و بپزیم؟ 7 دستور غذای خوشمزه

آنچوی نوعی ماهی است که فواید آن به نوشتن ختم نمی شود. به خاطر طعم عالی و همچنین فوایدش معروف است. برای خوش طعم بودن ماهی باید علاوه بر فصلی و تازه بودن به مراحل پخت نیز توجه کرد. بنابراین، چگونه آنچوی را سرخ کنیم، چگونه بپزیم؟ آنچوی قبل از سرخ شدن باید مرحله تمیز کردن خوبی را پشت سر بگذارد. آنچوی هایی که با آب تمیز شده اند را در یک صافی سیمی قرار می دهند و آب آن را کاملا فیلتر می کنند. آنچوی هایی که کاملاً آبکش شده اند با آرد ذرت پوشانده می شوند. در این مرحله در صورت تمایل می توان آنچوی را با افزودن ادویه های مورد نظر به آرد ذرت طعم دار کرد. نصف لیوان چای روغن در ماهیتابه ریخته می شود. پس از گرم شدن روغن، اجاق گاز خاموش می شود. آنچوی های آماده را بدون وقفه روی تابه قرار می دهند و دم آنها در وسط قرار می گیرد. آنچوی ها با روشن کردن مجدد اجاق گاز پخته می شوند.

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

کالری و ارزش غذایی ماهی آنچوی

برنج با آنچوی:

آنچوی پلو، یکی از محبوب ترین طعم های غذاهای دریای سیاه، حتی کسانی را مجذوب خود می کند که  ماهی  را دوست ندارند. یکی از دستورهایی است که آنچوی دارد و باید امتحان شود. 

خوشمزه ترین آنچوی: ماهی تابه ای

  آنچویی که به محبوب ترین شکل آنچوی معروف است و در هر خانه ای میهمان است پخت آن در تابه است.  همه این دستور غذا را با مواد کمی که دارد و درست کردنش آسان است دوست خواهد داشت!

رژیم غذایی و سلامتی، خوشمزه در طعم: آنچوی بخارپز در فر

آنچوی بخارپز شده فوق العاده سبک، رضایت بخش و کم کالری در فر با غذاهای جانبی که می توانید اضافه کنید به یک مهمانی تبدیل می شود. به خصوص کسانی که رژیم دارند و مراقب سلامتی خود هستند نمی توانند در مقابل این ضیافت طعم مقاومت کنند، با خیال راحت از طعم آن لذت می برند.

پرنده آنچوی:

دستور غذای پرنده آنچوی که با تخم مرغ های همزده و آرد ذرت به آن لذت می بخشد، طعمی فراموش نشدنی را نوید می دهد. این دستور غذا که به سبکی و لذیذی اسمش هست با مغذی بودنش یه غذای عالی برای بچه هاست. 

کوفته آنچویی:

در حالی که قیمت ماهی بسیار ارزان است و ما هر هفته میزبان ماهی در آشپزخانه خود هستیم، هر از گاهی باید دستور العمل های مختلفی را امتحان کرد. کوفته آنچویی می تواند یکی از این دستور العمل ها باشد. حتی کسانی که ماهی دوست ندارند نمی توانند در برابر کوفته ماهی کوفته مقاومت کنند.

راه مخفی و مفید تغذیه ماهی به کودکان: سوپ آنچوی

سوپ آنچوی چنان دستوری است که حتی کودک شما که ماهی دوست ندارد نمی تواند بفهمد در سوپ خوشمزه ای که می نوشد چیست. طعمی لذیذ که نوشنده یک ملاقه دیگر می خواهد و می پرسد این سوپ چیست!

دلمه آنچوی 

آنچوی شکم پر برای کسانی که می خواهند میز خود را که برای مهمانانشان آماده شده است به یک جشن بصری تبدیل کنند چشم نواز است. با این طعم که به تلاش زیادی نیاز دارد، سزاوار تشکرخواهید بود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *