پخت ماهی صبیتی یا سوباتی


انسان برای تهیه غذای مورد نیاز  خود در سراسر جهان جستجو می‌کند و طعم و مزه‌های متفاوت را امتحان می‌کند. یکی از این طعم های دلنشین و باورنکردنی طعم حیوانات و گیاهان آب زیست، از این دست آبزیان ماهی‌های دریا های شور و اقیانوس ها جایگاه خاص و ویژه‌ای به خود اختصاص داده‌اند، از این دست به ماهی صبیتی اشاره می‌کنم، این ماهی یکی از ماهی های خاص و خوش طعم و پر طرفدار سواحل اقیانوس ها و دریاهای شور است که در ادامه به بررسی چگونگی صید ماهی صبیتی خواهیم پرداخت.

محل صید ماهی صبیتی

این ماهی غالباً در سواحل دریای عمان در جنوب ایران مورد توجه مردم سیستان و بلوچستان است و طرفداران خاص خود را دارد. این ماهی بومی سواحل آسیای شرقی و استرالیا و همچنین اقیانوس هند و دریای عمان و خلیج فارس است. شکارچیان و ماهیگیران محلی این ماهی ها را در عمق 50 متری از سطح آب با تورماهیگیری  و گاها با قلاب ماهیگیری شکار می کنند.

این ماهی نام‌های بسیاری چون ماهی صبیتی، سوباتی، سیم ماهی، جاهرو را به خود اختصاص داده است.

شکل ظاهری ماهی صبیتی

ماهی صبیتی جزو ماهیان گوشتخوار دسته بندی می شود که از نرم تنان و ماهی یهای کوچک تغذیه می‌کند. این ماهی از خانواده شانگ ماهیان بوده و به رنگ قرمز تیره دیده می‌شود. ماهی صبیتی جزو ماهی های استخوانی دستبندی شده و معمولاً اندازه آن از  ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر متغیر است، این ماهی در مناطق مختلف به رنگهای روشن تر نیز یافت می‌شود.

روش پخت ماهی صبیتی در کویت

معمولاً ماهیان را به صورت کبابی میل می‌کنند، اما در کشورهای مختلف روش پخت نیز متفاوت است و غالباً برنج نیز نقش اصلی را در کنار ماهی داراست. البته در بعضی مواقع نیز هستند کسانی که تمایل دارند در کنار ماهی سیب زمینی نیز استفاده کنند که معمولاً به صورت پوره سیب زمینی در کنار ماهی قرار می‌گیرد. از آن سو که غذاهای کشور کویت ترکیبی از غذاهای هندی، ایرانی و مدیترانی است، پس ما در کنار ماهی برنج را نیز خواهیم دید، از این دسته غذاها می توان به خورشت کویتی با‌ ماهی صبیتی اشاره کرد.

در ابتدا ماهی صبیتی تازه را پاک می کنیم. برای این کار ماهی را روی سطح صاف قرار داده و با چاقو فلسهای آن را می‌تراشیم، تراشیدن فلسهای ماهی معمولا کار دشواری است، برای این کار ماهی را از دم با یک دست نگه داشته و با دست دیگر از سمت دم به سمت سر چاقو را روی پوست ماهی حرکت می‌دهیم. زمانی که با سرعت این کار را انجام دهیم، فلسها از بدن ماهی جدا خواهد شد. بعد از جدا کردن فلسها از بدن ماهی حال آماده پاک سازی داخل بدن آن هستیم. در مرحله بعد با چاقو شکم ماهی را از پاین به بالا برش داده و با نوک چاقو داخل شکم ماهی را پاک کرده و بعد با قیچی باله های آن را بریده ودور می ریزیم و حالا با شستن ماهی آن را آمده پخت می کنیم.

مواد لازم برای یک خانواده چهار نفره

 • ۴ عدد فیله ماهی صفت
 • یک و نیم فنجان برنج پخته شده

این دو مورد مواد اصلی تشکیل دهنده غذای ما هستند که به کمک طعم دهنده ها غذایی بی نظیر خواهیم داشت البته این غذا را می توان با نان هم می توان میل کرد که البته این نان در کویت نا‌ن‌های نازک و بزرگی است که از نانوایی های کویت به راحتی می شود تهیه کرد.

سس

 • ۳ عددگوجه فرنگی
 • شوید وگشنیز هر کدام یک دسته
 • ملاس انار یک قاشق چای خوری
 • ۲ عدد پیاز
 • ۵ حبه سیر
 • ۳ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
 • ۲ عدد لیمو عمانی
 • ۱.۵ پیمانه آب
 • نمک فلفل زردچوبه هل و زیره هر کدام یک قاشق غذاخوری
 • رو غن

در مرحله اول گوجه را جداگانه خورد کرده و دسته‌های شوید و گشنیز را ریز کنید. همچنین لازم است که پیاز را خورد کنید. در نهایت برای طعم بهتر له کردن حبه‌های سیر پیشنهاد می‌شود.

در این مرحله فلفل، نمک وزردچوبه به همراه هل و زیره را در ظرفی ریخته و ماهی ها را در آن غلت می دهیم تا طعم دار شود، ماهی صبیتی را کناری می گذاریم تا خوب استراحت کند و طعم ادویه ها را بخوبی به خود بگیرد.

در مرحله دوم پیاز خورد شده را در ماهیتابه می ریزیم و به همراه سیر های خورد شده و روغن تفت می‌دهیم.  بعد از اینکه شفاف شدند، خرده‌های گوجه و سبزی را به آن اضافه می‌کنیم و کمی حرارت می دهیم. بعد از این مرحله رب گوجه فرنگی و ملاس انار را به آن اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم. در آخر یک و نیم فنجان آب را به آن اضافه کرده و لیمو عمانی را در آن غوطه ور می کنیم. اکنون سس را می گذاریم تا جا بیفتد. در آخر ماهی ها را به میل خود سرخ می‌کنیم و روی برنجی که از قبل به روش دلخواه خود آماده کرده‌ایم،  قرار میدهیم و سس را به روی آن می‌ریزیم.

روش پختن ماهی در فر

در صورتی که احساس کردید مایل به سرخ کردن ماهی صبیتی به صورت سنتی نیستید، یا تمایل به تجربه طعم متفاوتی دارید، بعد از طعم دار کردن ماهی آن را روی سینی فر قرار دهید و روی آن کمی روغن و پیاز برش خورده بریزید و در دمای 150درجه داخل فر قرار دهید و با این سس و پلوی عالی میل کنید.

روش پخت دیگر در فر

مواد لازم:

 • ماهی صبیتی
 • پیاز حلقه شده
 • سیب زمینی خلال شده
 • گوچه هایر ریز
 • حلقه های لیمو
 • فلفل و زردچوبه
 • روغن زیتون

در این روش شما اول ماهی را با فلفل و زرد چوبه طمع دار می کنید. سینی فر را با روغن آغشته کرده و حلقه های لیمو و پیاز را روی سینی قرار دهید، حالا ماهی ها را روی آن پهن می کنیم. مجدد حلقه های لیمو و پیاز قرار داده و روی آنها را با خلال‌های سیب زمینی و گوجهای ریز می پوشانیم و در فری که از قبل روی سیصد و شصت درجه فرانهایت قرار می دهیم تا خوب پخته شود و عطر آن در محیط پخش شود. نوش جان.

کلام آخر

در آخر این را اضافه خواهم کرد که غذاهای دریایی بسیار مطبوع و برای بدن انسان بسیار لازم است است، این دسته غذاها امگا ۳ فراوانی را در بدن ما به وجود می آورد که به جنگ چربی‌های مضر خواهد رفت.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.