همه نکات برای ماهیگیری در ایران

همه نکات برای ماهیگیری در ایران

همه نکات برای ماهیگیری در ایران


آب اسک :

اجازه دهید فهرست خود را با روستایی در دامنه تپه دماوند، بلندترین قله ایران با ارتفاع 5610 متری از سطح دریا آغاز کنیم. آب اسک روستای نسبتاً کوچکی در دهستان لاریجان در شهرستان آمل در استان مازندران است که به خاطر چشمه های آب گرم و محل ماهیگیری آن شهرت زیادی دارد. یک ساعت رانندگی در جاده هراز از تهران می تواند این تجربه لذت بخش را در آب اسک برای شما به ارمغان بیاورد.  چه زمانی می آیید: بهترین زمان برای ماهیگیری در آب اسک اواخر بهار تا پایان تابستان است که در آن هوا نسبتا خنک است و می توانید تمام روز را ماهیگیری کنید. فراموش نکنید که مجوز روزانه خود را برای ماهیگیری دریافت کنید! چه نوع ماهی می توانید پیدا کنید: قزل آلای لکه قرمز ماهی محلی این مناطق است اما چند سال قبل قزل آلای رنگین کمان نیز به رودخانه هراز (لار) اضافه شده است.

دریاچه مارشیمو ایران:

همه نکات برای ماهیگیری در ایران

همه نکات برای ماهیگیری در ایران

 دریاچه مارمیشو، ایران دریاچه مارمیشو چرا ماهی اینجا: منظره ای شگفت انگیز برای دیدن، این دریاچه اسرارآمیز و نسبتاً دیده نشده در سایه دریاچه مشهورتر ارومیه زندگی می کند. اما فریب نخورید چون کنار دریاچه آن، منظره، آب و هوا و زندگی وحشی واقعاً دیدنی است! این دریاچه زیبا که سال‌ها پیش بر اثر رانش زمین ساخته شده است، به نام «شیمون نوزدهم بنیامین»، پدرسالار کاتولیک‌های کلیسای آشوری شرق، نامگذاری شده است. این دریاچه را می توانید در 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه و در نزدیکی مرز ایران و ترکیه پیدا کنید. در اینجا می توانید چند هتل خوب در ارومیه برای ماهیگیری در سفر ایران پیدا کنید! چه زمانی بیایید: بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه جادویی در تابستان است. از آنجایی که هوای سرد و منطقه کوهستانی بر اساس آن، بازدید در زمستان را برای شما تقریباً غیرممکن می کند، و کاملاً صادقانه بگویم؟ چه کسی یک روز سرد در کنار دریاچه را به یک روز آرام و دلپذیر در تابستان ترجیح می دهد؟ چه نوع ماهی می توانید پیدا کنید: قزل آلا و کوتوم خزر از جمله حیات وحشی این دریاچه زیبا در دامنه کوه هستند که می توانید شانس خود را برای صید آنها امتحان کنید. اگرچه لطفاً به یاد داشته باشید که این ماهی ها در خطر انقراض هستند و اگر به خودتان اجازه ندهید زیاد از آنها لذت ببرید وگرنه ممکن است در آنجا منقرض شوند.

دریاچه هامون:

سومین دریاچه بزرگ ایران و هفتمین تالاب بزرگ جهان، دریاچه هامون را به مکانی عالی برای تماشای مناظر دیدنی و خانه ای برای طیف گسترده ای از موجودات تبدیل کرده است. دریاچه هامون در واقع از 3 دریاچه کوچکتر تشکیل شده است که در زمان جزر و مد یک دریاچه غول پیکر را تشکیل می دهند. رودخانه هیرمند بزرگترین تامین کننده دریاچه هامون در استان سیستان و بلوچستان ایران است، اما خشکسالی یک دهه این جانور توانا را به زانو درآورده است. اخیراً رودخانه هیرمند پس از سال ها و سال ها جدایی بار دیگر آب دریاچه را تامین کرده است. دریاچه هامون ممکن است در خطر انقراض باشد اما هنوز هم دیدنی است.

تالاب انزلی:

 ایران تالاب انزلی چرا ماهی اینجاست: برخلاف فیلم «موجودی از تالاب سیاه»، این تالاب یک تالاب شکوفا و فوق العاده زیبا است که در بندر انزلی، شمال یا ایران واقع شده است. این تالاب پر از نیلوفرهای آبی و نیلوفرهای آبی به دلیل منحصر به فرد بودن و بی نظیر بودنش در جهان شهرت یافته است. تالاب انزلی تالاب ساحلی است که در فهرست تالاب های تحت حفاظت قرار گرفته است. در حالی که اینجا هستید چرا کمی به تماشای پرنده نروید زیرا در تالاب انزلی بسیار محبوب است. زمان آمدن: نیلوفرهای آبی یکی از چیزهای مهمی هستند که منظره این تالاب را مانند امروز شگفت انگیز می کند و این گیاهان زیبا در اواخر بهار و تابستان ظاهر می شوند. این تابستان را به زمان مناسبی برای گذراندن یک یا دو روز در قایق، لذت بردن از منظره و ماهیگیری تا جایی که دوست دارید تبدیل می کند. به خاطر داشته باشید که در تالاب انزلی نمی توانید وسایل ماهیگیری کرایه کنید.

تالاب انزلی خانه بسیاری از حیوانات و موجودات است (امیدوارم نه آن موجود!). بسیاری از گونه های پرندگان مهاجر، تالاب انزلی را به عنوان توقفی کوتاه در سفر بزرگ خود انتخاب کرده اند. تالاب انزلی با بیش از 50 گونه ماهی که آن را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده اند، به منبع اصلی تولید ماهیان خاویاری و ماهیان استخوانی دریای خزر تبدیل شده است. ماهی های «ویمبا ویمبا»، «پیک ها»، «کوتوم خزری»، «زاندر» و «کپور معمولی» از جمله گونه های متعدد ماهی بومی تالاب انزلی هستند.

رودخانه ارس مکانی عالی برای فوشینگ در ایران است:

همه نکات برای ماهیگیری در ایران

همه نکات برای ماهیگیری در ایران

  ارس، رودخانه خروشان، سفر خود را به عمق خاک ترکیه آغاز می کند. با جاری شدن در خشکی از مرزهای ارمنستان و آذربایجان می گذرد و به ایران ختم می شود. ارس که یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های قفقاز است، طول زیادی دارد که مکان‌های بسیار خوبی برای ماهیگیری است. زمان آمدن: بهترین زمان ماهیگیری در رودخانه ارس واقعاً به ماهی که قصد صید آن را دارید بستگی دارد، اما به عنوان یک قاعده کلی، تابستان ممکن است زمان بهتری باشد. دلیل این امر این است که متابولیسم ماهی در زمستان به شدت کاهش می یابد و مانند یک ضرب المثل قدیمی، یافتن و صید ماهی هایی مانند “کپور” معمولی تقریبا غیرممکن است. چه نوع ماهی می توانید پیدا کنید: ماهی کپور معمولی و کپور نقره ای، خاربل، گربه ماهی و آسپ از گونه های ماهی هستند که این رودخانه را پر کرده اند و آن را به یکی از بهترین نقاط برای ماهیگیری در بین ایرانیان تبدیل کرده اند.

صنعت شیلات در ایران:

صنعت ماهیگیری صنعت شیلات ایران هم در خلیج فارس و هم در دریای خزر تامین کننده پروتئین کشور است و هزاران نفر را در آن مشغول به کار است. خط ساحلی طولانی ایران، همراه با آب و هوای متنوع در منطقه مناسب برای انواع سیستم های آبزی پروری، ایران را به بزرگترین کشور ماهیگیری در منطقه تبدیل کرده است. شیلات ایران شامل دریای خزر، دریاهای جنوب (خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند)، شیلات آبهای داخلی و آبزی پروری است.

به جز صید ماهیان خاویاری در دریای خزر، سایر فعالیت های صیادی در جنوب، شمال و آب های داخلی از جمله آبزی پروری توسط شرکت های خصوصی انجام می شود. تقریباً همه صیادان جنوب و شمال عضو تعاونی های صیادی هستند و هر استانی دارای یک یا دو اتحادیه تعاونی است. پرورش دهندگان ماهی نیز تعاونی ها و اتحادیه های خود را دارند. یک ” اتحادیه صادرکنندگان ماهی در کشور وجود دارد که به تجارت ماهی در بازار داخلی و بین المللی می پردازد. شرکت ماهیگیری صنعتی (IFCO) یک شرکت نیمه دولتی وابسته به شرکت شیلات ایران (شیلات) است. “شیلات” مترادف با اصطلاح انگلیسی “شیلات” به شرکت نیمه دولتی ایرانی اطلاق می شود که مسئولیت توسعه و مدیریت شیلات و آبزی پروری در جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد، این شرکت همسو با سایر شرکت های خصوصی موظف است از قوانین و مقررات شیلات در جمهوری اسلامی ایران پیروی کند. .

صید بی رویه در آب های خلیج فارس و کشور های دیگر:

صید بی رویه در آبراه خلیج فارس یک مشکل حاد است و ایران و چین ممکن است محدودیت های مناسبی را برای ترال های تجاری اعمال نکنند. در سال های اخیر، ورود ماهیگیری در مقیاس صنعتی به ماهیگیران محلی سواحل ایران آسیب رسانده است. تراول‌های تجاری که به سیستم‌های سونار مجهز شده‌اند، مسئول کاهش 50 درصدی عملکرد ماهیگیران محلی در پنج سال گذشته هستند. در گزارشی که از سوی مجلس ایران منتشر شد، آمده است که تراول‌های چینی به زودی می‌توانند ۴۶ هزار تن ماهی تجاری را حمل کنند. تا حد زیادی به دلیل ماهیگیری در مقیاس صنعتی، برخی از گونه هایی که به طور سنتی با ماهیگیری تجاری مرتبط نیستند در خطر هستند. در سال 2019، 150 دلفین در تورهای تجاری تلف شدند. در چین، اسب‌های دریایی را اغلب خشک می‌کنند و به پودر تبدیل می‌کنند که در چای و سوپ ریخته می‌شود، بنابراین کشتی‌های چینی با پرچم ایران پرچم می‌گیرند تا در مقیاس صنعتی برای آنها صید کنند. برخی شناورها پرچم های جعلی دارند، اما وقتی نیروی دریایی ایران متوجه این موضوع شد، مجوز ماهیگیری را از آنها نمی گیرد.

تراول‌های تجاری که به سیستم‌های سونار مجهز شده‌اند، مسئول کاهش 50 درصدی عملکرد ماهیگیران محلی در پنج سال گذشته هستند. در گزارشی که از سوی مجلس ایران منتشر شد، آمده است که تراول‌های چینی به زودی می‌توانند ۴۶ هزار تن ماهی تجاری را حمل کنند. تا حد زیادی به دلیل ماهیگیری در مقیاس صنعتی، برخی از گونه هایی که به طور سنتی با ماهیگیری تجاری مرتبط نیستند در خطر هستند. در سال 2019، 150 دلفین در تورهای تجاری تلف شدند. در چین، اسب‌های دریایی را اغلب خشک می‌کنند و به پودر تبدیل می‌کنند که در چای و سوپ ریخته می‌شود، بنابراین کشتی‌های چینی با پرچم‌های ایران پرچم می‌گیرند تا در مقیاس صنعتی برای آنها صید کنند. برخی شناورها پرچم های جعلی دارند، اما وقتی نیروی دریایی ایران متوجه این موضوع شد، مجوز ماهیگیری را از آنها نمی گیرد. ترالرهای صنعتی همچنین منجر به افزایش نرخ بیکاری در نزدیکی ساحل به 12.3 درصد شده است. در استان هرمزگان حدود 70 درصد مردم از دریا امرار معاش می کنند و زمانی 450 قایق صیادی در آن تردد می کردند. چهار سال پیش مجوز جدید برای برخی از این قایق ها رد شد. سپس مجوزهای جدید به کشتی های خارجی داده شد. تهران اعطای مجوز به قایق‌های چینی را تکذیب می‌کند و تا همین اواخر تاکید می‌کرد که کشتی‌های ترال چینی در آب‌های ایران فعالیت نمی‌کنند، حتی اگر اولین بار در سال 2014 مشاهده شدند.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.