ماهی صبیتی یا جهرو


ماهی  صبیتی را بیشتر بشناسیم.

ماهی جهرو را بیشتر بشناسیم.

آنچه درمورد راهکارهای صید ورزشی و شناخت این ماهی باید بدانیم : ماهی مورد نظر با نام علمی Sparidentex hasta و اسم انگلیسی Sobaity seabream به نام های جهرو ، جرهاد ، جاهرو در استان هرمزگان و در استان بوشهر صبیتی و در خوزستان علاوه بر صبیتی ، چندال هم گفته می شود .صبیتی از اعضای خانواده شانک ماهیان هست و شباهت زیادی به سنگسر دارد.
پراگندگی این ماهی در مناطق ماسه ای و شنی از دهانه اروند تا نزدیکی عسلویه و از بندرخمیر تا چابهار قابل صید هست و بیشتر درسواحل مناطق ذکر شده ودر زمستان به خاطر سردی اب در عمق 25 تا 30 متری همین مناطق یافت می شود .

بهترین روزها برای صید صبیتی از نهم تا نوزدهم ماه قمری است ، یعنی وقتی نور ماه هست و دوم این که زمان خوب صید از غروب تا طلوع خورشید است و بهترین ساعت صید ساحل دو ساعت اول مد و بهترین زمان صید صبیتی برای اسکله از زمان شروع جزر تا دو ساعت بعد هست . برای بوشهر بهترین فصل اردیبهشت و خرداد و تیر است و برای کنگان و دیر شهریور و مهرماه و بندر لنگه و چارک بهترین زمان سال آبان و آذر و دیماه است .

روش های صید ماهی صبیتی یا جهرو

نخ مورد استفاده برای این ماهی نخ های فلورکربن سایز 35 تا 40 و مونوفیلامنت سایز 50 تا 70 کاربرد دارند . قلاب مورد استفاده برای صبیتی سایز ۹ تا ۱۰ هست . ماهی صبیتی به اکثر طعمه ها علاقه نشان می دهد علی الخصوص طعمه های بودار و درخشنده مثل گوب ،گاریز زنده ، روده مرغ ، دل مرغ ، میگو ، خساک ، ملالیس ، طلال ، ساردین ، روده هوور ، جگر کوسه ، خمیر .
بهترین زمان صید اول صبح دم غروب  و شب می باشد.

پرورش ماهی صبیتی

بعضی از انواع خانواده شانک ماهیان قابلیت پرورش تجاری دارند اما ماهی صبیطی در طبیعت تولید مثل می کند.

طرز پخت ماهی صبیتی

این ماهی  را  به تمام روش ها می توان پخت :  سرخ کرده، قلیه ،تنوری ، شکم پر ، بخارپز و کبابی

اندازه و نوع ریسه :
قلاب پایین قرار می گیرد و ۵۰ سانت الی ۱ متر نخ بعد دو راهی و در انتها سرب متحرک یا زیتونی شماره ۲ یا ۳ ، البته بدون سرب هم در نزدیکی ساحل و با استفاده از وزن طعمه هم صید می شود.
موقع صید این ماهی از ساحل باید نخ رو بصورت یکنواخت جمع کنیم و اجازه ندهیم ماهی دهانش را برای رهایی از قلاب به سنگهای ساحل بزند که منجر به پاره شدن نخ خواهد شد.
بیشترین وزن این ماهی ۱۲ کیلو گزارش شده است.
این ماهی بسیار زیرک و باهوش هست وحتما اصول استتار نخ وقلاب باید رعایت شود و از هرگونه سروصدا و جابجایی قلاب باید پرهیز کرد . سیم استیل وسیم بکسل به هیچ عنوان درصید این ماهی توصیه نمی شود.
ماهی صبیتی در ابتدا با طعمه بازی می کند و به آن نوک نمی زند تا ماهیگیر متوجه حضور ماهی بشود و سپس طعمه را برداشته و فرار می کند به همین دلیل باید حواس ماهیگیر به چوب ماهیگیری باشد .
بعضا دیده شده است که این ماهی زیبا به روش اسپنینگ و ترولینگ هم گرفته شده است .

کانال ماهیگران خلیج فارس

آقای مهدی مسگری

مقاله های مرتبط:

خرید آنلاین ماهی قزل آلا ،فروش ماهی جنوب در تهران ، خرید ماهی زنده،بازار فروش ماهی جنوب ،فروش عمده ماهی جنوب ،خرید ماهی ارزان ، قیمت ماهی شیر بندر ، خرید آنلاین ماهی

2 Comments

  • بعنوان یه ماهیگیر که به صبیتی و شانک بیشتر علاقه دارم جهت صید.
    بهترین و کامل ترین توضیحات رو تو این سایت دیدم
    M.rashedi.zq@ اینم پیج شخصی اینستاگرام تا تصویر شانک مشکی صبیتی صید شده رو بتونین ببینین.
    کسایی که علاقه به صید صبیتی دارن بهترین اطلاعات رو همینجا نوشتن

  • با سلام سالهای زیاد است دریا ماهیگیری کردم وخاطره جالب ک یک بار دو عدد صبیتی بزرگ با هم به هردو چوب قلابم زد و تنها بودم خلاصه هردو را صید کردم ولی با کلی شانس یکیش حدود 3و ودیکری بزرگتر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.