قیمت ماهی سنگسر به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت ماهی سنگسر به چه عواملی بستگی دارد؟

غذاهای دریایی در سراسر کشور به خصوص در جنوب کشور طرفداران زیای دارند. خواص ماهی های جنوب بر کسی پوشیده نیست به طوری که امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها از انواع ماهی های جنوب استفاده می کنند. ماهی های جنوب از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردار هستند. ماهی سنگسر نیز جزء ماهی های پرطرفدار است. این ماهی به دلیل داشتن گوشت سبک و هضم آسان موردتوجه است. قیمت ماهی سنگسر نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ماهی سنگسر حاوی مقادیر زیادی آهن است از این رو برای افراد کم خون و خانم های باردار بسیار توصیه می شود. همچنین دارای مقادیر بالای پروتئین است و برای افراد ورزشکار و کسانی که در معرض آسیب هستند و حتی کودکان بسیار حائز اهمیت است. املاح موجود در ماهی سنگسر باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود.

قیمت ماهی سنگسر به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت ماهی سنگسر

ماهی سنگسر جزء ماهی های پرطرفدار جنوب کشور است. از این ماهی می توان در طبخ بسیاری از غذاها، از جمله غذاهای پرطرفدار جنوب مثل قلیه ماهی استفاده کرد. این ماهی از خانواده سنگسر ماهیان است. رنگ این ماهی خاکستری با جلای نقره ای است. زیستگاه این ماهی بسیار پراکنده است و در خلیج فارس نیز وجود دارد. قیمت ماهی سنگسر به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

ارزش غذایی ماهی سنگسر

ماهی سنگسر به دلیل داشتن ترکیبات و مواد مغذی سرشار در سلامت بدن تأثیر بسزایی دارد و یک وعده غذایی کامل در نظر گرفته می شود. ماهی سنگسر حاوی پتاسیم، سدیم و ویتامین های گروه ب است. این مواد موجب بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی می شود.

ماهی سنگسر از جمله ماهی هایی هست که حاوی اسیدهای چرب و امگا 3 است و نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد. ماهی سنگسر ویتامین A بسیار دارد که علاوه بر تقویت بینایی در سلامت پوست و مو نیز مؤثر است.

قیمت ماهی سنگسر به چه عواملی بستگی دارد؟

ویژگی ماهی سنگسر

ماهی سنگسر از جمله ماهی هایی است که با ذائقه مردم ایران از جمله جنوب کشور سازگار است. این ماهی گوشتی نرم و سفید دارد که بسیار سبک و قابل هضم است. حتی برای کسانی که مشکل معده دارند این ماهی بسیار مناسب است. این ماهی در هنگام پخت خرد نمی شود و برای تهیه انواع غذاها با ماهی مناسب است.

همچنین ماهی سنگسر نسبت به ماهی های دیگر استخوان و تیغ کمتری دارد. وزن این ماهی بین نیم تا تقریباً 5 کیلوگرم است. علت نامگذاری این ماهی به این علت است که ر آن مانند سنگ سفت است.

صید ماهی سنگسر

ماهی سنگسر از جمله ماهی هایی است که تمایل دارد در کف دریا و بسترهای گلی زندگی کند. به همین علت بهترین روش صید آن استفاده از قلاب است، البته هنگامی که جریان آب کمی تند باشد. برای صید این ماهی در هنگامی که جریان آب کمتر است، بهتر است از دو قلاب با طول ریسه 30 سانت و فاصله مناسب از یکدیگر استفاده کنید.

بهترین مکان برای صید این ماهی در پنج مایلی ساحل بندرعباس است. بهتر است برای این کار از طعمه متحرک استفاده شود تا ماهی آن را زود ببیند و طعمه را ببلعد. در این صورت دیگر نیازی به کشیدن نخ نیست چرا که ماهی طعمه را درسته بلعیده است.

قیمت ماهی سنگسر به چه عواملی بستگی دارد؟

زیستگاه ماهی سنگسر

یکی دیگر از دلایلی که بر قیمت ماهی سنگسر تأثیر می گذارد، زیستگاه این جانور و فراوانی آن است. ماهی سنگسر از جمله ماهی هایی است که در دنیا شناخته شده است و آن را صید می کنند. اگر دور تا دور کره زمین مسیرهای آبی را طی کنیم از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام زیستگاه این جانور است.

بیشتر بنادر دنیا ماهی سنگسر را صید می کنند. به همین علت است که در چند سال اخیر خرید و صید ماهی سنگسر نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است.

وزن و اندازه ماهی سنگسر

یکی از عوامل بسیار مهم در قیمت ماهی سنگسر وزن و اندازه آن است. از آنجایی که ماهی سنگسر در اندازه و اوزان مختلفی ارائه می شود بنابراین قیمت آن هم متفاوت است و باید به این نکته دقت داشته باشید.

قیمت ماهی سنگسر به چه عواملی بستگی دارد؟

نحوه خرید و فروش

نحوه خرید و فروش ماهی سنگسر بر قیمت آن بی تاثیر نیست. اگر شما بتوانید ماهی را به صورت مستقیم و به دور از واسطه ها خرید کنید، حتماً قیمت پایین تری پرداخت خواهید کرد. حذف واسطه ها تأثیر زیادی بر قیمت ماهی سنگسر دارد.

مرغوبیت و کیفیت

کیفیت و تازه بودن ماهی ارتباط مستقیمی با قیمت آن دارد. هرچقدر کیفیت و مرغوبیت ماهی سنگسر بیشتر باشد بر قیمت آن افزوده می شود.

میزان تقاضا و تولید

از آنجا که ماهی سنگسر در بیشتر آب های کره زمین وجود دارد و با توجه به خواص بی نظیر آن امروزه صید این ماهی گسترش یافته است. کسانی که به دنبال رژیم غذایی سالم هستند، حتماً این ماهی را در سبد غذایی خود قرار می دهند.

قیمت ماهی سنگسر به چه عواملی بستگی دارد؟

کلام آخر

ماهی سنگسر از جمله ماهی های پرطرفدار جنوب کشور است به همین دلیل قیمت ماهی سنگسر به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به خواص بی نظیر، میزان تقاضا، تازگی و کیفیت اشاره کرد.

Source: www.fishesofaustralia.net

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.