فواید مهم خاویار برای کمک به سلامتی

فواید مهم خاویار برای کمک به سلامتی

فواید مهم خاویار برای کمک به سلامتی


به صورت کلی خاویار تخم مرغ یا قلیه است که از ماهیان خاویاری خاصی برداشت می شود. علاوه بر این که یک خوراکی لذیذ است، بسیار مغذی است و مقادیر زیادی اسید های چرب امگا 3، ویتامین B12 و سلنیوم، در میان سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی را فراهم می‌کند، حتی در اندازه‌های کوچک.

اگر به دنبال بهانه ای برای خوردن خاویار هر چند وقت یکبار هستید، باید این نکته را بدانید که ممکن است خاویار برای سلامت پوست، مغز، قلب و سیستم ایمنی بدن شما مفید باشد. همچنین امگا 3 موجود در خاویار نیز ممکن است باروری مردان را افزایش دهد.

خاویار که به عنوان یک غذای دریایی لوکس شناخته می شود، قلیه یا تخم مرغ گونه های مختلف ماهیان خاویاری است. رایج ترین گونه های آن: اوزترا، بلوگا، کالوگا، سوروگا، استرلت و هکلبک هستند. رنگ و اندازه خاویار بسته به نوع آن متفاوت است. به طور معمول، مانند مرواریدهای کوچک در رنگ های مختلف از سبز کم رنگ تا سیاه به نظر می رسد و در حالی که قلیه ماهی قزل آلا اغلب به عنوان خاویار قرمز شناخته می شود، این خاویار واقعی نیست.

خاویار دارای بافت لزج و طعم شور و ماهی است و در دهان شما می ریزد. معمولاً در مقادیر کم به تنهایی، به عنوان چاشنی، یا روی کراکرهای ساده، برش ‌های خیار یا نان تست سرو می‌شود که طعم ملایم اقیانوسی آن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. علاوه بر این که یک تجربه آشپزی است، لذت بردن از این غذای لذیذ ممکن است فواید سلامتی زیادی را به همراه داشته باشد.

فواید مهم خاویار برای کمک به سلامتی

فواید مهم خاویار برای کمک به سلامتی

چندین فواید و مزایای خوردن خاویار:

ممکن است سلامت مغز و روان را بهبود بخشد: حفظ یک ذهن سالم در طول زندگی مهم است. تحقیقات امیدوار کننده ای نشان می دهد که EPA اختلالات خلقی را بهبود می بخشد و DHA ساختار مغز را حفظ می کند. بنابراین، اسیدهای چرب امگا 3 موجود در خاویار ممکن است سلامت مغز و روان را تقویت کند. اسیدهای چرب امگا 3 عناصر کلیدی غشای سلولی مغز هستند که به مبارزه با التهاب کمک می کنند. دانشمندان نیز حدس می زنند که کاهش التهاب در مغز می تواند کاهش سلامت روانی که در بیماری آلزایمر دیده می شود را کاهش دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان داده ‌اند که افراد مبتلا به افسردگی اغلب سطوح پایین‌ تری از اسیدهای چرب امگا 3 دارند، که نشان می‌دهد کمبود این ماده مغذی ممکن است یک عامل خطر برای افسردگی باشد. برخی تحقیقات دیگر حتی نشان می‌دهند که مکمل ‌های 1 تا 2 گرم امگا 3 در روز ممکن است اثرات ضدافسردگی بدون عوارض جانبی جدی یا تداخل با داروهای ضد افسردگی رایج داشته باشد. در حالی که برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل EPA ممکن است برای درمان افسردگی بهترین باشد، برخی دیگر ترکیبی از EPA و DHA را همانطور که در خاویار یافت می‌شود، موثرتر دریافته‌اند. همچنین باید به خاطر داشته باشید که همه مطالعات به این نتیجه نمی رسند که امگا 3 اثرات ضد افسردگی دارد و هیچ مطالعه ای مستقیماً خاویار را با سلامت مغز و روان مرتبط نمی کند. زیرا همچنان تحقیقات بیش تری در مورد این موضوعات مورد نیاز است.

ممکن است باعث کاهش در پیری پوست شود: خاویار از آن جایی که سرشار از اسید های چرب امگا 3 است، فواید آن برای سلامت پوست توسط بسیاری از دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است. یک مطالعه اخیر در لوله آزمایش نشان داد که DHA از عصاره خاویار ممکن است سلول‌های چربی را برای تولید آدیپونکتین تحریک کند. آدیپونکتین مولکولی است که فرآیند های ترمیم زخم و ضد التهابی پوست شما را بهبود می بخشد، همچنین سنتز کلاژن را تقویت می کند و از تجزیه فیبرهای کلاژن جلوگیری می کند. از آن جایی که کلاژن برای ساختار پوست شما مهم است، محققان بر این باورند که عصاره آن ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد و برای بهبود می توان از خاویار تغذیه کرد. علاوه بر این مطالعات، یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 35 زن با علائم خفیف تا متوسط ​​پیری پوست مشاهده شد که یک سرم حاوی عصاره خاویار و سایر مواد تشکیل دهنده، صافی، استحکام و خشکی پوست را همراه با خطوط ظریف و پای کلاغی بهبود می بخشد.

با این حال، ناشناخته است که آیا تجویز عصاره خاویار به تنهایی همان اثرات را داشته باشد و باید مطالعات بسیار بیش تری انجام شوند. در نهایت، از آن جایی که تحقیقات در این زمینه محدود به استفاده از عصاره خاویار در مطالعات لوله آزمایش یا در انسان در ترکیب با سایر مواد است، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر فواید پوستی خوردن خاویار تازه مورد نیاز است.

استفاده از خاویار ممکن است سلامت قلب را ارتقا دهد: اسیدهای چرب امگا 3 بیش از پیش برای پیشگیری و مدیریت عوامل خطر بیماری قلبی، که علت اصلی مرگ و میر در برخی کشور ها است، استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که آن ها عوامل خطر را بهبود می بخشند:

کاهش فشار خون: امگا 3 ممکن است ضربان قلب و سفتی رگ های خونی را کاهش دهد تا فشار خون را کاهش دهد.

بهبود سطح کلسترول خون: امگا 3 ممکن است سطح تری گلیسیرید خون را کاهش داده و سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد.

جلوگیری از تجمع پلاکتی امگا 3 از جمع شدن پلاکت های خون شما و تشکیل لخته جلوگیری می کند که یک عامل خطر برای سکته است.

خاویار همچنین به عنوان یک منبع دریایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3، ممکن است این مزایا را بدون تأثیر منفی بر درمان های دارویی استاندارد ارائه دهد. با این حال، مطالعاتی لازم است که مستقیماً مصرف خاویار را با بهبود سلامت قلب در انسان مرتبط کند. حتی زمانی که خاویار در مقادیر کم سرو می شود، خواص تغذیه ای چشمگیر دارد و می تواند کمک زیادی به مصرف کنندگان خود کند.

فواید مهم خاویار برای کمک به سلامتی

فواید مهم خاویار برای کمک به سلامتی

یک وعده یا 28 گرم خاویار منابع زیر را فراهم می کند:

  • کالری: 75
  • پروتئین: 7 گرم
  • چربی: 5 گرم
  • کربوهیدرات: 1 گرم
  • ویتامین B12: 236٪ از ارزش روزانه DV
  • سلنیوم: 34 درصد از DV
  • آهن: 19 درصد DV
  • سدیم: 18 درصد از DV

همانطور که می بینید، تنها یک وعده بیش از دو برابر نیاز روزانه شما به ویتامین B12 است. ویتامین B12 برای رشد و عملکرد سیستم عصبی شما و همچنین تولید DNA و گلبول های قرمز ضروری است

یک وعده خاویار همچنین مقدار کمی کلسیم و ویتامین های A، D و E را فراهم می کند. در نهایت، این غذای لذیذ منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 به نام اسید ایکوزاپنتانوئیک EPA و اسید دوکوزاهگزانوئیک DHA است. شاید تعجب آور باشد که این اسید های چرب پشت بیشتر فواید سلامتی بالقوه آن هستند.

دستورالعمل های غذایی سال 2015 توصیه می کند که هر روز 250 میلی گرم EPA و DHA دریافت کنید. به راحتی، یک وعده یا (28 گرم) خاویار، 800 میلی گرم EPA و 1080 میلی گرم DHA را فراهم می کند، که بیش از مقدار توصیه شده را پوشش می دهد.
ممکن است باروری مردان را بهبود بخشد: تحقیقات انجام شده نشان می دهد که اسید های چرب امگا 3 نقش مهمی در باروری مردان دارند و می توانند کمک های بسیاری در این زمینه کنند. اسپرم دارای محتوای DHA مخصوصاً بالایی است و مطالعات دانشمندان نشان می دهد که سطوح پایین DHA ممکن است با کیفیت پایین اسپرم مرتبط باشد. در واقع، کمبود DHA در مردان مبتلا به ناباروری معمول است.

برعکس، مردان بارور تمایل دارند سطح اسیدهای چرب امگا 3 در خون و اسپرم بالاتری داشته باشند. خوردن بیش تر غذاهای غنی از امگا 3 ممکن است ساختار، شکل و سیالیت اسپرم را بهبود بخشد، که ممکن است به اسپرم کمک کند تا راحت‌ تر به تخمک بپیوندد تا باروری را افزایش دهد. به عنوان مثال: یک مطالعه روی جوندگان به اثرات محصول مشتق شده از خاویار بر کیفیت و کمیت اسپرم پرداخت و دریافت که به طور قابل توجهی تعداد، تحرک و بقای اسپرم را افزایش می دهد. با این حال، برای درک کامل اثر اسیدهای چرب امگا 3 بر باروری مردان، مطالعات بیش تری در انسان مورد نیاز است.

مصرف خاویار ممکن است از سیستم ایمنی بدن شما حمایت کند: هم اسید های چرب امگا 3 و هم سلنیوم موجود در خاویار ممکن است از سیستم ایمنی بدن شما حمایت کنند. اولا، امگا 3 التهاب را کاهش می دهد و عملکرد مانع پوست، روده و ریه های شما را بازیابی می کند، که به جلوگیری از عبور باکتری های مضر برای حفظ سلامتی شما کمک می کند. آن ها همچنین نشانگرهای پیش التهابی را کاهش می دهند که نشان می دهد با التهاب مبارزه می کنند. به علاوه، آن ها ممکن است به ترمیم گلبول های سفید آسیب دیده کمک کنند، که سلول های ایمنی هستند که از شما در برابر بیماری محافظت می کنند. ثانیا، سلنیوم برای شروع و تنظیم پاسخ های ایمنی مهم است و کمک شایانی در این باره به افراد می کند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که خوردن خاویار، تولید آنتی ‌بادی را افزایش می ‌دهد و فعالیت ماکروفاژها را افزایش می‌دهد، نوعی از گلبول‌ های سفید خون که با مواد مضر موجود در بدن شما مبارزه می‌کنند و آن‌ ها را حذف می ‌کنند.

نتیجه و سخن نهایی:

خاویار منبع عالی ویتامین B12 و اسید های چرب DHA و EPA است. همچنین: سلنیوم، آهن، سدیم و سایر ویتامین ها و مواد معدنی را تامین می کند. محتوای DHA خاویار ممکن است به کاهش چین و چروک و سایر علائم پیری پوست کمک کند. اسید های چرب امگا 3 EPA و DHA که هر دو در خاویار فراوان هستند، ممکن است خطر افسردگی و کاهش سلامت روان را کاهش دهند. خاویار منبع عالی اسید های چرب امگا 3 است که عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. با این حال، مطالعات انسانی به طور خاص به بررسی ارتباط بین مصرف خاویار و سلامت قلب نیاز است. باز هم، به دلیل محتوای بالای امگا 3، خاویار ممکن است باروری مردان را بهبود بخشد. سلنیوم و اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در سلامت سیستم ایمنی دارند و خاویار منبع خوبی از هر دو ماده مغذی است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *