روش عالی برای پخت ماهی شوریده


ماهی شوریده یکی از متنوع ترین ماهی های دریای عمان و خلیج فارس است، اما میتوانیم ماهی شوریده را از دسته ماهی های سوف دسته بندی کرد، البته اکثر کشورهای جهان این ماهی را با نام ماهی سوف می شناسند.

خصوصیات ظاهری این ماهی این است که  باله های پشتی آنها بلند دو تکه بوده  و دندان های برجسته جلوی فک آنها بسیار مشخص است. این بارزه های ظاهری ماهی شوریده باعث تشخیص آن از انواع ماهیهای دیگر می‌شود، با توجه به اینکه مردم با تنوع ماهی ها علاقه به طبخ متنوعی دارند پخت ماهی شوریده را به شما آموزش خواهیم داد.

انتخاب ماهی مناسب

باید توجه داشته باشید که برای طبخ ماهی شوریده خوب خرید ماهی مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است. مسئله ای که باید به آن توجه کنید، تازه بودن ماهی است، هیچ چیز خوشمزه تر از یک ماهی تازه نمی تواند باشد، چرا که فیله های ماهی تازه بسیار سفت و خوش رنگ هستند.

برای این کار اول چشم ها را چک ‌کنید چشمهای ماهی کاملاً روشن شفاف و براق است. بعد از مدتی که ماهی بیرون از آب باقی می ماند، این چشم ها شروع به کدر شدن می‌کنند. پس هر چقدر زمانی که ماهی صید شده طولانی تر باشد، چشم ها کدر تر هستند.

فلس های ماهی را چک کنید، فلس های ماهی تازه به راحتی جدا نخواهند شد، اما ماهی هرچقدر بیشتر بیرون از آب باقی بماند فلس ها راحت تر جدا می شوند؛ اگر چند روز از صید ماهی گذشته باشد فلس ها خود به خود از پوسته جدا خواهند شد، بدنه ماهی باید براق و زیبا باشد و همچنین تمیز هر چقدر ماهی مانده تر باشد بدنه ماهی شفافیت خود را از دست می دهد و مثل روز اول براق نخواهد بود.

ماهی تازه بوی خوبی دارد، در حالی که ماهی اگر کهنه باشد بوی بدی از آن متصاعد خواهد کرد و هرگز قابل استفاده نیست. زمانی که بدنه ماهی را فشار می‌دهیم نباید نرم باشد، باید سفت و مانع از فرو رفتگی و به نوعی اثر انگشت بر روی بدن ماهی باقی نماند.

مسئله بعدی که باید به آن توجه کنید در زمانی که ماهی را در خانه نگهداری می کنید؛ حتما باید در سردترین نقطه یخچال قرار گیرد و دو الی سه ساعت قبل از پخت ماهی شوریده آن را از یخچال خارج کرده تا یخ زدایی شود روش های بسیاری برای پخت ماهی وجوددارد بخارپز کردن کبابی کردن سرخ کردن و در آب جوشاندن تمام این روش ها به شما کمک می کند تا طعم های متنوعی از طبخ ماهی شوریده را تجربه کنید.

معرفی انواع پخت ماهی شوریده

با توجه به اینکه در فرهنگ ها و کشورهای مختلف طبخ ماهی شوریده به سبک و سیاق خاص خود صورت می گیرد ما روش های متفاوتی را امروز به شما آموزش خواهیم داد.

خورشت پرتقال با ماهی شوریده

برای پخت این خورشت لوازم مورد نیاز را نام خواهیم برد

 • ۱ ماهی سوف (ماهی شوریده)
 • ۲ پلویی آماده
 • ۳ آب پرتقال به میزان لازم
 • ۴ زعفران
 • ۵ آویشن
 • ۶ شوید
 • ۷ روغن و کمی کره

اول ماهی سوف تازه را که تهیه کرده ایم پاک میکنیم، برای این کار ماهی را روی تخته قرار داده با دست چپ دم ماهی را محکم نگه میداریم و با چاقو از قسمت دم ماهی به سرعت به سمت سر ماهی به بدنه آن فشار می آوریم. این کار باعث جدا شدن فلس ‌های ماهی از بدن ماهی می شود، این کار را به صورت مرتب انجام می دهیم تا فلس ها کاملا از بدنه ماهی جدا شود.

بعد از انجام این کار شروع به پاک کردن قسمت شکمی ماهی میکنیم. بدین شکل که از قسمت پایین بدنه ماهی با نوک چاقو شکم را برش داده و تمام محتویات داخل شکم ماهی را جدا می‌کنیم، باله بالایی ماهی را بریده و از ماهی جدا خواهیم کرد. حالا ماهی آماده است شسته و آن را کنار می گذاریم.

در یک ماهیتابه مقدار مورد نیاز روغن و کره را ریخته و آن را روی اجاق قرار می دهیم، آویشن و شوید خرد شده را داخل ماهیتابه ریخته و آنرا تفت میدهیم. مقداری زعفران روی مواد میریزیم و مجدد کمی تفت می دهیم، ماهی را داخل ماهیتابه قرار داده و دو طرف آن را به خوبی سرخ میکنیم.

بعد از اینکه این کار را انجام دادیم آب پرتقال را روی ماهی میریزیم و میگذاریم تا خوب بجوشد، حال خورشت آب پرتقال و ماهی ما آماده است و می توانید در کنار پلویی که از قبل آماده کردید صرف کنید.پخت ماهی شوریده در آب پرتقال چالشی دل نشین است.

روش دیگری برای پخت ماهی شوریده

در این روش هم مانند روش قبلی اول ماهی را کاملاً تمیز می کنیم و آن را در گوشه‌ای برای پخت کنار می گذاریم، در این روش ما قصد بخارپز کردن ماهی را داریم.

 • ۱ ماهی شوریده
 • ۲ هویج سیب زمینی پیاز کرفس
 • ۳ سبزیجات معطر مانند گشنیز و جعفری
 • ۴ فلفل زردچوبه زیره زعفران
 • ۵ لیموی تازه

اول کمی فلفل و زردچوبه و کمی ادویه جات معطر مانند زیره زعفران نمک به آن می مالیم و می گذاریم تا به خوبی عطر و طعم دوست داشتنی پیدا کند.

در بخارپز یک لیوان آب می ریزیم، ماهی را به همراه حلقه های پیاز برشهای کرفس و برشهای سیب زمینی به همراه هویج روی صفحه بخار پز قرار میدهیم و می گذاریم تا به خوبی بخار پز شود. بعد از بخارپز شدن ماهی شوریده و همراه سبزیجات مقداری گشنیز و جعفری را در کف ظرف قرار می‌دهیم. ماهی و سبزیجات پخته شده را روی گشنیز و جعفری می گذاریم آبلیموی تازه را روی مواد خود میریزیم پخت ماهی شوریده به پایان رسید و می توانید میل کنید

پخت ماهی شوریده در فر

یکی دیگر از متنوع و جذاب ترین روشهای طبخ ماهی شوریده استفاده از فر می باشد در این روش من ماهی شوریده شکم پر را به شما آموزش می دهم.

 • ماهی شوریده ۱ عدد
 • تمر هندی ۲۰۰ گرم
 • تره گشنیز نعناع جعفری ریحان خرد شده یک پیمانه
 • آرد ذرت یا سفید یک قاشق غذاخوری سر پر
 • کره ۵۰ گرم
 • سیر له شده ۳ حبه
 • گوجه فرنگی کاملا خرد شده ۲ عدد
 • متوسط پیاز ۱ عدد
 • نمک و فلفل قرمز به میزان لازم

بعد از پاک کردن ماهی آن را به خوبی خوشک می کنیم و اگر شرایط خشک کردن ماهی را ندارید آن را گوشه قرار دهید تا به خوبی آبش برود. تمرهندی را یک الی دو ساعت قبل از شروع طبخ ماهی شوریده در آب ولرم قرار میدهیم تا خوب خیس بخورد؛ بعد از اینکه به خوبی خیس خورد، از صافی عبور می دهیم.

در ماهی تابه کمی روغن و کره میریزیم و پیاز و سیر را در این ترکیب روغن و کره تفت میدهیم، سبزیجاتی که در ابتدا گفته شد مانند تره، گشنیز، نعنا، جعفری، ریحان و گوجه خرد شده را داخل ماهیتابه می ریزیم و خوب تفت می دهیم تا نرم شود.

آرد را اضافه کرده و کمی تفت میدهیم، فلفل و نمک روی مواد میپاشیم در آخر تمرهندی را با مواد مان ترکیب می‌کنیم. حالا می‌گذاریم تا مواد سرد شود.

ماهی را که از قبل آماده کرده بودیم شکمش را باز کرده و موادی را که داشتیم درون شکمش قرار میدهیم، ماهی را در دمای ۲۰۰ درجه به مدت یک ساعت داخل فر قرار می دهیم تا خوب پخته شود حال می توانید با نان یا پلو آماده صرف کنید.

طبخ ماهی شوریده به روش سرخ کردن

در این روش ماهی را طمع دار و سرخ می کنیم.

 •  آرد سوخاری
 •  آرد سفید
 • پودر کنتاکی
 •  تخم مرغ
 •  ماهی شوریده
 •  فلفل و زردچوبه
 •  نارنج تازه
 •  ریحان تازه

آرد سوخاری را به همراه پودر کنتاکی با هم ترکیب می کنیم، در ظرف دیگری تخم مرغ را به خوبی هم میزنیم. ماهی که از قبل خوب پاک کرده ماهی را از وسط برش داده در آرد سفید می غلتانیم، بعد از انجام این کار آن را وارد ظرف تخم مرغ کرده و کاملاً تخم مرغ را روی آن می مالیم، مجدد ماهی را در پودر کنتاکی و پودر سوخاری که از قبل ترکیب کرده ایم، می غلتانیم. حالا می گذاریم کمی استراحت کند.

روغن را گرم کرده و ماهی های شوریده را داخل ماهیتابه قرار میدهیم، سعی می‌کنیم تا دو طرف ماهی ها به خوبی سرخ شود. بعد از پختن ماهی های شوریده آنها را در کنار ریحان و برش های نارنج قرار می دهیم.

کلام آخر

در آخر باید بگوییم پختن ماهی شوریده به روش های متنوعی قابل انجام است مانند و بخارپز کردند که یک نمونه از آن را به شما آموزش داده ایم سرخ کردن که روش دیگری است، پخت درون فر که یک روش بسیار متداول در تمام جوامع می باشد و در آخر طبخ ماهی شوریده در آب پرتقال که به نوعی آبپز کردن است. شما می توانید هر کدام از این روش‌های پخت را امتحان کرده و مزه بی نظیر آن را تجربه کنید.

بهترین روش‌های پخت ماهی شوریده و روشهای متنوع برای یادگیری طبخ ماهی شوریده در فرهنگ‌ها مختلف و روش‌های متداول و غیر متداول که می تواند، به شما برای تجربه طعم ها و غذاهای متفاوت یاری رساند. آموختن هر روش پخت جدید می تواند دریچه باشد تا شما را به دنیای مزه ها وارد کند.

 

source: https://www.knorr.com/uk/a-worldhttps://www.thespruceeats.com/baked-whole-fish-garlic-chili-sahttps://www.google.com/amp/s/www.bbcgoodfood.com/recipes/whole-baked-fish-with-watercress-chilli-salsa/ampuce-3217567-of-flavour/tips-and-tricks/how-to-cook-fish.amp.html

 

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.