خواص غذایی ماهی شوریده


‌بسیاری از انسان‌ها یکی از غذاهای مورد علایقشان مصرف ماهی است که ممکن است به صورت روزانه و به روش های مختلفی انواع ماهی ها را تهیه کنند و بپزند. شاید برخی افراد متوجه نباشند که مصرف ماهی شور می تواند فواید زیادی برای زندگی ما داشته باشد. علاوه بر این، ماهی های شور نیز قیمت مناسبی دارند که برای تمام طبقات اقتصادی جامعه سازگار است.

قطعا یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین غذاهای زندگی ما چگونه مصرف کردن ماهی موردنظرمان و دانستن خواص آن است و بسیاری از متخصصین محترم در رشته تعذیه مصرف ماهی را در برنامه رژیم غذایی افراد مختلف با شرایط مختلف قرار می دهند.

مصرف انواع ماهی ها از جمله ماهی های شوریده خواص خودشان را برای افراد مختلف دارد، ما در اینجا به بررسی خواص غذایی ماهی شوریده می پردازیم.

ذهنتو پخته کن

قبل از اینکه با خواص غذایی ماهی شوریده آشنا شویم، ابتدا با انواع روش های پخت ماهی ها باید آشنا بشویم و سپس با انواع مزه دار کردن ماهی ها، ما روش های مختلفی رو برای پخت ماهی ها داریم مانند: سرخ کردن، آب پز کردن، پخت روی شعله آتش و…

اما برویم سراغ انواع مزه دار کردن یا به عبارت دیگر فرآوری کردن ماهی، یکی از انواع فرآوری هایی که از قدیم استفاده میشده و امروزه به عنوان یک سنت و رسم شناخته شده شور کردن ماهی است. شور کردن درواقع باعث خوش طعم شدن و تاخیر در فساد ماهی می شود. همچنین به علت کم هزینه بودن آن در زمان قدیم زیاد مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مراقبت های پزشکی

باید دقت شود که این شوری بیش از حد نباشد، چرا که موجب ضرر به بدن و همچنین مصرف ماهی های شوریده نباید بیش از حد مجاز مصرف شود.

زیرا وارد کردن بیش از حد نمک به بدنتان باعث فعال شدن سلول های سرطانی معده می شود بدین صورت که نمک(سدیم کلرید) وارد شده بر سلول روی قسمت اسید نوکلئیک(DNA) تاثیر و قسمت ژن های دخیل در سرطان را فعال می کند، پس در مصرف ماهی های شوریده دقت لازم اعمال شود.

گونه های مختلف ماهیان

از گونه های مختلف ماهی ها میتوان برای شور کردن استفاده کرد که یکی از معروف ترین این انواع گونه های ماهی‌ها، ماهی سفید است.

استاد مزه شور ماهیات باش

در این قسمت با روش شور کردن هر گونه ماهی آشنا می‌شویم، در ابتدا ماهی مورد نظر را می‌توانید از مغازه مورد نظر تهیه یا آن را صید کنید. سپس ماهی را پاک کنید. همچنین می‌توانید در حین پاک کردن سر ماهی را جدا کنید  یا در مراحل بعدی همراهش داشته باشید.

سپس می‌توانید آن را خشک کنید  یا به حالت مرطوب به آن نمک بزنید که مزه دار شود و همچنین نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن آن افزایش یابد.

شما میتوانید داخل ماهی موردنظرتان نمک خشک و خالص بریزید و این کار را میتوانید در دو حالت انجام دهید اولی به صورت بدون برش های ریز در داخل گوشت ماهی و دومی با برش های ریز در داخل گوشت ماهی و سپس نمک ها را در داخل برش هایی که روی گوشت ماهی انجام داده‌اید، قرار دهید.

همچنین شما میتوانید ماهی را با برش یا بدون برش در داخل آب نمک در دمای محیط و مناسب با گوشت ماهی موردنظرتون به مدت ۱۰ الی ۲۰ روز قرار دهید.

پزشک آشپز

متخصصان تغذیه توصیه می کنند که افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری کلیوی و قلبی از مصرف ماهی نمکی به دلیل محتوای سدیم بالای آن اجتناب کرده یا آن را محدود کرده کنند.

وقتی میتوانیم ماهی تازه بخوریم، چرا باید ماهی شور را انتخاب کنیم؟

هنگامی که گوشت یا بافت ماهی موردنظر با نمک اشباع و خشک می شود، اسیدهای آمینه و سایر تغییرات شیمیایی در ماهی رخ می دهد. این باعث می شود بافت ماهی جویدنی تر و طعم ملایم تری داشته باشد.

تقریباً مزه آن شور و در عین حال هنوز ماهی نسبت به نمونه تازه خود می شود.

سرآشپز دانا

در اینجا ما قصد با اشاره به خواص غذایی ماهی شوریده شمارا آشنا کنیم تا با دانستن خواص آن نهایت استفاده و لذت را ببرید.

1.مخلفات

از ماهی شوریده میتوانید به عنوان غذای جانبی در کنار غذاهای دیگر مصرف کرد و از طعم آن لذت برد. همچنین میتوان آن را با برنج سفید و سس چیلی استفاده کرد که این یکی از مصرف های ماهی شوریده است. علاوه بر این امر میتوان ماهی شوریده با غذاهای مختلف مخلوط و آن را مصرف کرد و از طعم و مزه آن نهایت لذت را برد زیرا که مخلوط و ترکیب مناسب غذاها طعم غذا را بسیار خوب و عالی می‌کند.

2.سلامت دندان و استخوان

ماهی شور مقدار بسیار زیادی از کلسیم و فسفر را دارد. در برخی از کتب ارزش گذاری مواد مغذی مختلف ذکر شده که ماهی شور به میزان 300 میلی گرم فسفر و 200 میلی گرم کلسیم است. فسفر و کلسیم برای سلامت قسمت تراکم استخوان ها و استحکام و مینای دندان ها بسیار مفید هستند.

3.قدت رو با خوردن ماهی شوریده افزایش بده

کمی بالاتر ما با آگاهی و اشاره به این نکته که نسبت به میزان مصرف ماهی شوریده افزایش تراکم استخوان خواهیم داشت میتوانیم به این نکته نیز پی ببریم که با افزایش میزان تراکم استخوان ها افزایش قد هم خواهیم داشت.

چرا که هرچه میزان تراکم بندی استخوان بدنی بیشتر شود، صفحات غضروفی استخوان بندی در قسمت سر استخوان ها شروع به تولید سلول های استخوانی و مغز قرمز استخوان و سلول های اسفنجی و سلول های متراکم در قسمت اطراف استخوان می کنند و این امر باعث رشد قد استخوان‌ها می‌شود.

4.دیگر نیازی به نگرانی پوکی استخوان نخواهی بود

همانطور که در بخش پیش اشاره کردیم، افزایش تراکم استخوان‌ها سبب افزایش قد آن‌ها نیز می‌شود. به همین دلیل تا حد زیادی از پوکی استخوان جلوگیری خواهد شد. علاوه بر این با مصرف ماهی شور فعالیت صفحات رشد غضروفی نیز افزایش می‌یابد. این به دلیل آن است که فعالیت و تولید سلول های استخوانی متراکم و اسفنجی افزایش یافته است. در نتیجه توسط سلول های مغز قرمز استخوان پوکی استخوان نیز کاهش میابد.

چرا که پوکی از عدم رشد و فعالیت استخوان ایجاد می شود و با افزایش فعالیت استخوان از این امر جلوگیری می شود.

5.با مصرف ماهی شوریده جلوی ناهنجاری های استخوانی رو بگیر

ناهنجاری های استخوانی و اسکلتی مانند ساییده شدن غضروف، بد شکل شدن بدن، درد های مزمن و پیوسته از سمت استخوان بدن، محدودیت حرکتی و… تمامی این مشکلات از عدم استفاده و نرسیده به مقدار و میزان کافی کلسیم، سدیم، فسفر، به ماهیچه ها و استخوان ها و عدم فعالیت ماهیچه های بدن و اسکلت بدن است.

با مصرف درست به میزان و مقدار کافی برای بدنتان از این ناهنجاری های استخوانی میتوانید جلوگیری کنید.

6.استخوانتو مثل فولاد محکم کن

باتوجه به میزان مصرف ماهی شوریده ای که استفاده می کنید قسمت های مختلف بدنتون شروع به فعالیت می کنند و از باعث ایجاد استحکام بدنتان می شود و استحکام ساختار اسکلت بدنتان افزایش میابد. البته اگر میزان مصرفتان بیش از حد ظرفیتی که بدنتان به آن نیاز دارد شود، باعث ایجاد پوسیدگی در همان قسمت هایی که این مواد صرف شده اند می شود.

7.وقتی زخمت عمیق هست، با مصرف ماهی شوریده زخمتو درمان کن

از فواید ماهی شوریده می توان در تسریع بهبود زخم در بدن کمک کند. با این حال، اگر شما هموفیلی دارید، ممکن است اینگونه نباشد. محتوایی که در بهبود زخم ماهی شوریده نقش دارد از آهن بسیار بالایی برخوردار است که حدود 3 میلی گرم در هر 100 گرم ماهی شوریده میتوان آن را یافت و به همین میزان به بدن می رسد.

8.کم خونیتو به راحتی تامین کن

یکی از ترکیباتی که مفید است و علاوه بر کلسیم و فسفر و سدیم و… که میتوان یافت در بافت انواع ماهی ها، آهن است. آهن نقش بسیار موثری در ایجاد و گلبول های قرمز و خون انسان دارد درواقع با مصرف ماهی شوریده میتوانید به افزایش گلبول های قرمز بدنتان کمک و درصد جلوگیری از کم خونی را کاهش دهید.

در سیتوپلاسم سلول گلبول قرمز هموگلوبین وجود دارد که برای تشکیل این پروتئین نیاز به آهن است که یکی از نقش های آهن نیز میتوان به انتقال اکسیژن اشاره کرد، پس برای ایجاد گلبول قرمز نیز به آهن نیاز هست.

9.احساس خستگی رو کم کن

ممکن است خیلی وقتا احساس خستگی کنیم و منشا این خستگی رو نتوانیم تشخیص دهیم. درواقع این حس خستگی به چند دلیل به وجود میاد که عمده ترین دلایل این خستگی میتواند به نداشتن فعالیت کافی استخوان‌ها و ماهیچه های بدن باشد، میتواند به کمبود آهن و ترکیبات دیگر بدن باشد، کمبود کلسیم، کمبود فسفر، کمبود سدیم بدن و… باشد.

شما میتوانید با مصرف ماهی شوریده این کمبود ها را رفع و از خستگی بی دلیل خود بکاهید.

10.دیگر نیازی به مسکن و ژلوفن نیست

داشتن احساس سردرد و سرگیجه از کمبود ویتامین ها و ترکیبات مختلف به وجود میاد که با مصرف درست و مناسب ماهی شوریده میتوانید این احساس سرگیجه و سردرد را رفع کنید. البته دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، اما عمده ترین دلایل سردرد و سرگیجه نداشتن ویتامین ها و ترکیبات پایه ای بدن است.

11.خستگی چشم

نداشتن تمرکز یکی از عمده ترین دلایل آن روحی و روانی است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد برای نداشتن تمرکز و آن این است خستگی چشم. چشم به علت خستگی نمیتواند تمرکز زیادی داشته باشد و این امر باعث حالت خواب آلودگی چشم و جسم ما می شود.

به عمده ترین دلایل خستگی چشم میتوان تقویت نکردن آن باشد که با مصرف ماهی شوریده ترکیب امگا 3 و امگا 6 و امگا 9 میتوان چشم را تقویت کرد و از خستگی چشم کم کرد.

12.پزشک قلب خودت باش

از دلایل مهم و پر کاربرد مشکلات قلبی و عروقی میتوان به بسته شدن رگ ها اشاره کرد. که این امر درواقع از رسوب کردن مواد مختلف و چربی های موردنظر در رگ ها به وجود میاد حتی گاهی اوقات دیواره رگ ها بسته می شوند و خون به راحتی به قسمت های مختلف بدن نمی‌رسد.

این امر حتی باعث ایجاد فشار خون نیز در قسمت های مختلف بدن می شود. درواقع یکی از دلایل مهمی که باعث ایجاد گرفتگی رگ های خونی بدن می شود وجود لیپوپروتئینی(ترکیبی از لیپید و پروتئین) به نام LDL است که میزان کلسترول(یکی از چربی ها) زیادی دارد و پروتئین کم که باعث رسوب کلسترول در دیواره های رگ می شود است.

در این حالت با مصرف بافت ماهی شوریده میزان قابل توجهی امگا وارد خون می شود و چربی های رسوب شده موردنظر را از بین می برد.

13.دیگر نیازی به نگرانی کرونا نیست

ماهی شوریده قادر به افزایش سیستم ایمنی بدن نیز هست. به دلیل میزان بالا پروتئین در گوشت و بافت ماهی شوریده سیستم ایمنی بدنتون افزایش میابد. چراکه برای تولید انواع گلبول های سفید مانند لنفوسیت های نوع B و نوع T نیاز به پروتئین است و برخی پروتئین هایی که بدن قادر به تولید آنها نیست، شما میتوانید با مصرف ماهی شوریده آن را تامین و بدنتان را قوی کنید.

14.نیازی به باشگاه دیگه نداری

با وجود ترکیبات مختلف در بافت ماهی شوریده اگر به فکر ساختن عضله بدنتان هستید، باید توجه داشته باشید که مصرف ماهی شوریده برای شما لازم است، چراکه با مصرف ماهی شوریده مواد و ترکیبات لازم جهت ساختن و قوی کردن عضلات بدنتان و به خصوص میوفیبرین های ماهیچه هایتان نیاز دارید که در بافت ماهی شوریده موجود هستند. چرا که این امر باعث ایجاد توده عضلانی می شود.

15.بمب انرژی باش بدون اینکه کسی بفهمه

هر 100 گرم ماهی شوریده میتواند 193 کیلوکالری برای بدن شما انرژی تامین کند، علاوه بر تمامی ویتامین‌ها و ترکیبات پایه ای و اساسی که بدنتان به آن نیاز دارد. این بدین معنی است که میتوانید با مصرف ماهی شوریده در طول یک روز انرژی بدنتان را تامین کنید در یک روز.

البته پیشنهاد می شود که با مواد دیگر ترکیب شود و آنگاه انرژی بسیار بیشتری به بدنتان وارد می شود و شما تبدیل به یک فرد پرانرژی می شوید.

سخن آخر

ما در اینجا از خواص ماهی شوریده و نوع پخت و عملکرد آن و انواع ماهی شوریده صحبت کردیم به نکات پزشکی و مراقبت ها و خواص غذایی ماهی شوریده اشاره کردیم نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما در میزان مصرفتان دقت کنید چرا که در بلند مدت و استفاده بیش از حد میتواند موجب ضرر های بسیار زیاد و شدیدی به بدن شود.

source:https://drhealthbenefits.com/food-bevarages/fish/health-benefits-of-salted-fish

Is dried salted fish healthy?

http://www.vetrianadavar.co.in/blog/what-are-the-health-benefits-of-dried-salted-fish_9523.htm

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.