ارزش غذایی اوزون برون


ماهیان خاویاری یک نوع ماهی آب شیرین هستند و قدمت آنها حدود ۲۵۰ میلیون سال است که اولین بار در دوره ژوراسیک ظاهر شدند. به دلیل آنکه گوشت این ماهیان در سراسر جهان به عنوان غذایی نفیس و لذیذ محسوب می شود، شکارچیان زیادی دست به صید بی رویه و غیر مجاز این ماهیان زدند. این کار از جمعیت ماهیان خاویاری به شدت کم کرده است به طوری که بسیاری از گونه های آن در خطر انقراض قرار دارند.

در این مقاله به بررسی ارزش غذایی اوزون برون می پردازیم. ماهی اوزون برون جزو گروه ماهیان خاویار دار محسوب می شود. همانطور که میدانید خاویار ماده غذایی با ارزشی است و به دلیل وجود پروتئین در آن بسیار برای سلامتی انسان مفید است. بنابراین، این ماهی با ارزش غذایی بالایی که دارد جزو یکی از سه غذای برتر جهان محسوب می شود. همچنین گوشت آن در بعضی کشورها برای مثال ژاپن به ندرت مصرف می شود. بسیاری از مردم به دلیل قیمت بالای این نوع ماهی نمیتوانند برای مصرفشان تهیه کنند. به دلیل گوشت درجه آن به ماهی سلطنتی نیز معروف است و برای افراد رده بالا سرو می شود.

ارزش غذایی اوزون برون

خواص ماهی اوزون برون

سرشار از مواد مغذی و پروتئین است به طور کلی این ماهی بین ماهی های دیگر با ارزش تر و یک ماده غذایی بسیار سالم محسوب می شود که به دلیل وجود آمینو اسیدهای ضروری و پروتئین های مفید آن است. همچنین ترکیب گلوتامیک اسید، آلانین، گلیسین و آسپارتیک اسید به این ماهی طعم منحصر به فردی داده است. ماهیان خاویاری به طور معمول دارای گوشت سفید سبک و بدون استخوان هستند.

ماهی اوزون برون چه ویژگی های دارد

این ماهی فواید زیادی برای سلامتی و زیبایی ما دارد همچنین مصرف منظم ماهی توسط زنان باردار به روش طبیعی چشم و مغز جنین کمک بسیاری می کند. با این حال اگر برای زنان باردار یا افراد دارای بیماری حاد می خواهید این ماهی را تهیه کنید باید دقت داشته باشید ماهی کامل سالم و عاری از مواد خطرناک در بافتش باشد. مصرف این ماهی برای افرادی که دارای ناراحتی قلبی هستند بسیار مفید است زیرا از خطر مرگ ناگهانی بر اثر مشکل قلبی جلوگیری می کند.

ماهی اوزون برون دارای بدنی به رنگ زیتونی و شکم سفید است این ماهی باریک و دارای نوک تیز است و دارای فلس و خوار است که تون ماهی را در بر می گیرد. برای خوردن از این ماهی می توانید آن را کباب کنید و تفت دهید یا سرخ کنید. اندازه طول ماهی های خاویاری بسته به بلوغ جنسی شان و نوع آنها متفاوت است و اندازه برخی گونه های اروپایی آن به ۵ متر نیز می رسد. ماهی اوزون برون حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب اشباع نشده هستند. از نمونه های این اسیدها و می توان به EPA, DHA اشاره کرد.

ارزش غذایی اوزون برون

چرا ماهی اوزون برون بخوریم

این نوع ماهی ها به صورت ارگانیک رشد می کنند و فاقد هر گونه هورمون یا آنتی بیوتیک هستند. همچنین گوشت سفید متراکم و با طعم مولایم همچنین چربی های سالمی هستند که برای قلب ما مفید است.
ماهی اوزون برون منبع خوب پروتئین است این ماهی حاوی اسیدهای امگا ۳، ویتامین B12, A, E، کلسیم، سلنیوم و آهن است که وجود این مواد باعث تقویت استخوان ها، دندان ها و کمک به سلامت سیستم ایمنی ما خواهد شد.

ارزش غذایی اوزون برون

ماهیان خاویاری علاوه بر خوشمزه بودن بسیار مغذی هستند و سرشار از ویتامین ها و پروتئین ها و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. خوردن خاویار برای سلامت پوست مغز قلب و سیستم ایمنی بدن مفید است همچنین امگا ۳ موجود در خاویار می تواند باروری مردان را را افزایش دهد.

از مزایای دیگر خوردن ماهیان خاویاری این است که می تواند تولید آنتی بادی افزایش داده فعالیت ماکروفاژها را نیز افزایش می دهد که نوعی گلبول سفید خون هستند و وظیفه آنها مبارزه با مواد مضر و دفع آنهاست. بنابراین گلبول های سفید آسیب دیده را ترمیم کرده، در نتیجه شما در برابر بیماری ها ایمن می شوید.

ماهیان خاویاری برای مغز و سیستم قلبی عروقی نیز مفید است است و همچنین برای بهبود افراد با بیماری های مرتبط با کلسترول بالا نیز پیشنهاد می شود زیرا اسیدهای چرب موجود در آن می تواند کلسترول و تجزیه و دفع آن را از بدن افزایش دهد

تأثیر اسیدهای موجود در ماهی خاویاری بر سلامتی

ماهی اوزون برون تأثیر زیادی بر سلامتی دارد، در این قسمت اسیدهای موجود در ماهی اوزون برون را معرفی کردیم. این ماهی دارای چهار اسید خاص و مفید برای سلامتی است در ادامه ما به بررسی این موارد میپردازیم.

  • نکته سلامتی ۱ اسید گلوتامیک، وجود این اسید در ماهیان خاویاری فراوان است و این خاصیت را دارد که می تواند مغز را تحریک کند.
  • نکته سلامتی ۲ اسپارتیک اسید، اسید اسپارتیک که در این ماهیان وجود دارد سبب جذب مواد مغذی و از بین بردن خستگی و باز گرداندن انرژی از دست رفته شما خواهد شد.
  • نکته سلامتی ۳ آلانین، آلانین یک منبع انرژی برای کبد و سلامتی آن است همچنین یک عامل حیاتی برای کبد محسوب می شود.
  • نکته سلامتی ۴ گلیسین، گلیسین سبب بهبود جریان خون می شود و همچنین کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد.

با مصرف اوزون برون سرشار از این مواد شوید

همانطور که در بالا گفتیم ارزش غذایی اوزون برون و ماهی های خاویاری بسیار بالاست و منافع زیادی برای سلامتی و زیبایی انسان ها دارد. این ماهی ها سرشار از کلاژن، کندرویتین سولفات، اسیدهای آمینه و کارنوزین است. در ادامه فواید هر کدام از این مواد را برای شما بررسی می کنیم.

  • کلاژن، گالری ماده زنبیل برای اتصال بین سلول ها است و همچنین موجب زیبایی پوست و صورت زنان خواهد شد. گوشت ماهی ها به طور کلی سرشار از کلاژن هستند، همچنین این ماده در بدن سفت ماهیان خاویاری نیز بسیار یافت می شود.
  • کندرویتین سولفات، این مدت اخیراً تبدیل به موضوعی مهم و بحث برانگیز شده که در ترکیب استخوان ها به ویژه غضروف بسیار یافت می شود. همچنین برای حرکت صاف مفاصل و بهبود طبیعی زخم ها نیز ضروری است. بنابراین وجود این ماده به کاهش درد در نواحی کمر و مفاصل، روماتیسم، پوکی استخوان، مبارزه با بیماری های کبدی، کم شنوایی و فشارهای چشم کمک خواهد کرد. نکته جالب اینجاست که استخوان های ماهیان خاویاری سرشار است کندرویتین سولفات هستند اما اکثر مردم نمی خواهند از استخوان ها به عنوان یک ماده غذایی استفاده کنند.
  • اسیدهای آمینه، طبق تحقیقات انجام شده و تجزیه و تحلیل گوشت ماهیان خاویاری محققان به این موضوع دست یافتند که ماهیان خاویاری بیشتر از ماهیان دیگر از وجود آمینو اسیدها غنی هستند و ارزش آن نزدیک به عدد ۹۰ است.
  • کارنوزین، کارنوزین نیز نوعی اسید آمینه محسوب می شود و در ماهیان خاویاری فراوان یافت می شود. کارنوزین دارای آنتی اکسیدان ها است که در  بهتر شدن طعم و عطر گوشت آن تأثیر بسیاری دارد. همچنین گوشت مرغ نیز حاوی مقدار زیاد کارنوزین است.
ارزش غذایی اوزون برون

آیا ممکن است خوردن ماهی اوزون برون برای ما مضر باشد؟

متأسفانه همراه با خواص بسیار زیادی که این ماهی ها دارند مضراتی نیز ممکن است داشته باشد. اگر آنها در محیط نامناسب پرورش داده شوند می توانند سموم را در بافت گوشت خود ذخیره کنند. بنابراین مهم است بدانید چه جایی برای تهیه این نوع ماهی ها مطمئن و سالم است. باید مطمئن شوید که افراد از آفت کش ها و دیوکسین ها در آن آب استفاده نکرده باشند. زیرا وجود این مواد در گوشت ماهی های خاویاری تهدید جدی برای سلامتی ما محسوب می شود. بهتر است این ماهی را درست انتخاب کنید به ظاهر و بوی آن نیز دقت کافی داشته باشید. همچنین به دلیل ریسک بالای تشخیص نادرست و وجود ترکیبات خطرناک احتمالی بهتر است برای افراد مبتلا به بیماری های کبدی، کلیوی و زنان باردار استفاده نشود.

در نتیجه

پیشنهاد می شود تا جایی که میتوانید از ماهی ها و فرآورده های دریایی استفاده کنید. خوردن ماهی مخصوصاً ماهی های خاویاری به سلامت شما کمک خواهد کرد. به دلیل ارزش غذایی اوزون برون این ماهی خاویاری پرطرفدار است و براحتی در دسترس خیلی افراد قرار نمی گیرد. ترجیحاً برای صرف ماهی ها آنها را کبابی یا بخارپز کنید، عدم استفاده از روغن یا حداقل استفاده از آن می تواند خواص ماهی را حفظ کند. همچنین برای خوردن ماهی به دلیل طبع سردی که دارد بهتر است با مواد گرمی کنارش میل کنید. اگر شما هم می خواهید غذایی سالم مصرف کنید که برای رشد و استحکام استخوان هایتان و درکل سلامتی مفید باشد ماهی های اوزون برون و خاویاری گزینه بسیار مناسبی میتواند باشد.

Source: www.healthline.com, www.healthbenefitstimes.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.