ویژگی های ماهی سنگسر تازه چیست؟

ویژگی های ماهی سنگسر تازه چیست؟

شاید تا به حال برایتان پیش آمده که از بازار ماهی سنگسر خریده و هنگام استفاده از آن متوجه کهنگی یا فاسد بودن آن شده باشید. اگرهمچین تجربه ای داشته اید، به دنبال کسب اطلاعاتی درباره ویژگی های ماهی سنگسر تازه و نکاتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید هستید، تا دفعه بعدی که قصد خرید این ماهی را داشتید حواستان را بیشتر جمع کنید و ماهی تازه و خوبی بخرید.

ماهیگیر قصد دارد در اینجا نکاتی را درباره این ماهی، ویژگی های آن و چیزهایی که باید هنگام خرید به آن ها توجه کنید، به شما بگوید؛ با ما همراه باشید.

ویژگی های ماهی سنگسر تازه چیست؟

ویژگی های ماهی سنگسر

در اینجا درباره خصوصیات ماهی سنگسر برایتان قدری بیشتر توضیح می دهیم، تا با آن  آشنا شوید. این ماهی دارای ویژگی های:

  • ظاهری کتابی مانند
  • پوست نقره ای مایل به سرخ
  • فلس های بزرگ
  • استخوان های زیاد
  • دهانی کوچک و ارتجاعی
  • دندان های آرواره ای نوک دار و تیز است.
  • ماهی سنگسر در اقیانوس اطلس، خلیج عدن، خلیج فارس، اقیانوس هند، اقیانوس آرام و سواحل استرالیا زندگی می کند. این ماهی گونه های متفاوتی دارد. شیوه صید این ماهی نیز به دلیل تنوع گونه های آن بسیار متنوع است.
  • ماهی سنگسر در اعماق زیاد و اکثر مواقع به صورت گله ای زندگی می کنند. این ماهی از انواع ماهی های گرمسیری بوده و غذای آن شامل گونه های مختلف سخت پوستان است. محبوب ترین غذاهای آن به ترتیب شامل میگو، خرچنگ قرمز، ماهی مرکب و ساردین هستند.

موارد بالا ویژگی  های ظاهری ماهی سنگسر است، که به شما در تشخیص این ماهی کمک می کند.

ویژگی های ماهی سنگسر تازه چیست؟

خواص ماهی سنگسر تازه

ماهی سنگسر از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است. این ماهی خاصیت زیادی در تقویت پوست و موها دارد و سرشار از ویتامین آ است و به همین دلیل مصرف آن موجب تقویت بینایی می شود.

مصرف ماهی سنگسر به زنان باردار، کودکان و افراد مسن توصیه می شود؛ زیرا سرشار از مواد مغذی است و به همین دلیل یک غذای کامل حساب می شود . این ماهی همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم، سدیم و ویتامین های گروه ب است؛ به همین دلیل در بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی تاثیر چشمگیری دارد.

این ماده غذایی اسیدهای چرب امگا۳ فراوانی در خود دارد که همین ویژگی به تنظیم فعالیت های متابولیکی بدن منجر می شود. خرید ماهی سنگسر یک پیشنهاد بسیارعالی و مناسب برای افرادی است که قصد کاهش وزن دارند؛ زیرا علاوه بر داشتن مقادیر بالای پروتئین، کالری بسیار پایینی نیز دارد.

این ماهی طعم بسیار لذیذی دارد و استفاده از آن به علت میزان تیغ کمی که دارد، بسیار آسان است. بافتش بسیار نرم بوده ولی هنگام پخت انسجام خود را از دست نمی دهد.

ویژگی های ماهی سنگسر تازه چیست؟

ویژگی های یک ماهی تازه

راه های زیادی برای تشخیص ماهی خوب و تازه وجود دارد. ماهی اگر کهنه باشد بوی بسیار بدی خواهد داشت و پوست آن به شدت نرم شده و به راحتی جدا خواهد شد. یکی از بهترین راه های شناخت ماه کهنه آبشش ها است؛ در صورتی که ماهی کهنه باشد، آبشش ها به رنگ زرد یا خاکستری در می آیند.

اگر هنگام خرید به شکم ماهی توجه کردید و متوجه تورم یا تو رفتگی آن شُدید، ماهی شما قطعا کهنه است و نباید آن را بخرید. ماهی اگر مانده و کهنه باشد، درصورت مصرف امکان بروز مسمومیت غذایی بسیار زیاد خواهد بود.

همان اندازه که ماهی کهنه ظاهری بد و زننده دارد، ماهی سالم و تازه دارای ظاهری شاداب تر است. بوی ماهی تازه شبیه به بوی جلبک دریایی و پوست آن براق و با طراوت است. چشم های ماهی تازه برآمده و دارای مردمک سیاه و درخشانی است.

اگر به آبشش های ماهی تازه توجه کنید، متوجه رنگ صورتی یا قرمز آن خواهید شد. فلس های بدن ماهی تازه باید سفت بوده و شکم آن نباید حالت افتادگی داشته باشد. ماهی تازه باید دارای گوشت لطیف و مرطوبی بوده که خاصیت ارتجاعی هم دارد. اگر با فشار قسمتی از ماهی و برداشتن انگشت خود مشاهده کردید، آن قسمت داخل ماند و به بیرون برنگشت، مطمئن باشید آن ماهی کهنه است.

با تعدادی از ویژگی های ماهی سنگسر تازه آشنا شُدید، کافیست هنگام خرید به این نکات توجه کنید، تا خرید مطمئن و سالم تری داشته باشید.

نکات مربوط به نگهداری ماهی

فرض می کنیم شما تمام ویژگی های یک ماهی سنگسر تازه را می دانید و اقدام به خرید آن کرده اید. حالا نوبت به نگهداری آن و نکاتی که باید به آن ها عمل کنید تا بهترین شرایط برای نگهداری آن را مهیا کنید، می رسد. اگر با شرایط نگهداری از ماهی آشنایی ندارید، درصورتیکه حتی هنگام خرید ماهی تازه ای تهیه کرده باشید، با گذشت زمان و نبود شرایط مناسبِ نگهداری ماهی شما خیلی زود کهنه و حتی فاسد خواهد شد.

اولین کاری که بعد از خرید ماهی لازم است انجام دهید، شستن ماهی است. بهتر است بعد از شستن آن محتویات داخل شکم ماهی را خالی کرده سپس آن را قطعه قطعه کرده و بسته بندی کنید. به خاطر داشته باشید فضایی که در فریزر به نگهداری از ماهی های بسته بندی شده اختصاص می دهید نباید خیلی کم باشد. فضای نگهداری باید به قدری باشد که بعد از قرار دادن بسته ها امکان وجود فضای مناسب در لابه لای آن ها به منظور ردوبدل شدن هوا ایجاد شود.

اگر به تمامی این نکات توجه کنید و درصورتیکه از ابتدا ماهی خریداری شده شما تازه بوده باشد، به راحتی می توانید ماهی ها را تا چند ماه در فریزر بدون فاسد شدن نگهداری کنید.

ویژگی های ماهی سنگسر تازه چیست؟

کلام پایانی

خرید مطمئن ماهی و آشنایی با نکات مربوط به ویژگی ها و طرز نگهداری از آن ممکن است دغدغه خیلی از افراد باشد. اگر این مقاله را تا آخر مطالعه کرده باشید، با اطلاعات بسیار جامع و مفیدی درباره ویژگی های ماهی سنگسر تازه، خواص آن، ویژگی های ماهی تازه و نکات مربوط به نگهداری آن آشنا شده اید.

اگر قصد خرید این ماهی یا هر ماهی دیگری را دارید کافیست این نکات را به یاد داشته باشید و هنگام خرید به آن ها توجه کنید، تا خرید مناسبی داشته باشید. همچنین عمل به نکات مربوط به نگهداری از ماهی پس از خرید، لازمه سالم ماندن آن هنگام استفاده است.

Source: www.zedbazar.com, www.kidadl.com

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.